Пловдивската прокуратура разследва възможна лекарска грешка, свързана със смъртта на 6-годишно дете, починало след стоматологична манипулация под пълна упойка в частна клиника. Според държавното обвинение, първоначалните данни сочат немарливо изпълнение на медицинските задължения, свързано с поставянето на анестезията.
По случая е образувано досъдебно производство, а назначени експертизи ще дадат яснота за точните обстоятелства, довели до трагичния инцидент.
Какво се знае до момента?
Според проверка на Регионалната здравна инспекция – Пловдив, не са установени нарушения на медицинските стандарти при извършената манипулация. Процедурата е извършена в оборудвана операционна, имало е предварителни консултации и подписано информирано съгласие от родителите.
Манипулацията е продължила около 4 часа, като детето е било поставено под обща анестезия заради тежко увреден зъбен статус. След събуждане е било в съзнание, но около час по-късно състоянието му рязко се влошава.
„Помощ му е оказана веднага от медицинския екип в клиниката, в която има достатъчно специалисти“, обясни д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ – Пловдив.
Незабавно е извикана линейка и момчето е транспортирано към детската клиника на Университетската болница в Пловдив, но лекарите не успяват да спасят живота му.
Към момента от частната клиника не са направили официален коментар по случая.
Обществена реакция и институционални проверки
Семейството на детето живее в пловдивското село Белащица, а според директорката на местната детска градина Лидия Горинова, момченцето е било напълно здраво и активно дете, посещавало е редовно заедно с по-малкия си брат.
„В четвъртък сутрин беше на градина. Следобед е трябвало да му се направи стоматологично лечение, това е било решението на родителите“, посочи Горинова.
Психолози работят с педагозите и родителите от групата, за да окажат нужната подкрепа.
Системен проблем в нормативната уредба?
Специалисти коментират, че случаят подчертава сериозни празноти в законодателството, особено по отношение на денталното лечение на деца под обща анестезия.
„Няма изискване с деца да работят само стоматолози с педиатрична специалност. А регулации за лечение под упойка в извънболничната помощ практически липсват“, коментира доц. д-р Емилия Илиева, експерт по детска стоматология.
Тя допълни, че на много места се извършват рискови практики, без адекватен контрол.
Реакция на институциите
В отговор на случая, Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ се самосезира и започва извънредни проверки в лечебни заведения в Пловдив.
Разследването на прокуратурата продължава. Очаква се експертизите да дадат ключова информация дали е налице медицинска грешка и кой носи отговорност за смъртта на детето.
Прочетох едно честно изказване на лекар, че идеалният пациент е дете с тревожни и състоятелни родители.