Италианският премиер Джузепе Конте представи в сряда нов пакет от мерки на стойност 55 милиарда евро за справяне с икономическото въздействие на пандемията от коронавируса, пише европейската редакция на Politico.
„Работихме по този указ, осъзнавайки трудностите, пред които е изправена страната“, каза Конте на пресконференция. Новият указ временно замразява корпоративния данък за всички компании с годишен оборот под 250 милиона евро и предоставя невъзстановими помощи до 40 000 евро за малки предприятия.
Пакетът също така позволява на правителството да се намеси и рекапитализира силно засегнати компании в съответствие с новите правила на ЕС за държавна помощ, позволяващи вливане на публичен капитал.
„Инструментите, които въвеждаме, са определени от новата европейска рамка и се приемат във всички страни“, каза финансовият министър Роберто Гуалтиери и добави, че Италия е сред първите държави, които се възползват от новите правила на ЕС.
Гаултиери също подчерта необходимостта от изравняване на съществуващия дисбаланс на държавната намеса между държавите-членки с европейски фонд за възстановяване.
Правителството също така е отделило 25,6 милиарда евро за разширяване на съществуващите обезщетения за безработица, повече от 3 милиарда евро за здравната система, 1,4 милиарда евро за университети и изследвания и повече от 1 милиард евро за селскостопанския сектор.
Декретът въвежда и така наречения „спешен доход“ до 800 евро за семейства с ниски доходи. Новите мерки включват и подкрепа за туризма, сектор, който представлява близо 13 процента от италианската икономика.
Семействата с ниски доходи ще получат „ваканционен бонус“ до 500 евро, който да се изразходва за настаняване, докато хотели и плажни курорти ще се възползват от данъчни отстъпки.
Гаултиери обяви 2 милиарда евро помощ, за да помогне на бизнеса, който ще трябва да адаптира своите дейности, за да отговори на новите изисквания за социално дистанциране, особено в туристическия сектор.
Италия също ще предостави разрешения за пребиваване на мигранти, работещи в сектора на селското стопанство и домакинството. Докато обявяваше мярката, министърът на земеделието Тереза Беланова – която напусна училище, за да работи в полетата на 14-годишна възраст – беше развълнувана до сълзи.