„Националната ни тревожност се свежда до две неща: да не настинем и да не се минем“, каза той и допълни, че в моментът българите са загрижени и за двете. Той коментира също, че ЕС е пропуснало в шанса в ковид кризата да засили своя авторитет чрез съвместни действия на държавите и на лидерите им. Според него за хората има голям ефект, когато усещат, че зад тях има голяма колективна сила.
Ковид кризата засили евроскептицизмът на българина, такова мнение изрази проф. Румяна Коларова.
„В България доверието към правителството е ниско и затова доверието към мерките е доста по-особено. Важно обаче да се подчертае, че когато говорим за оценка за ефекта от мерките – до октомври хората казват, че здравните проблеми са решени, а основният е икономическият. Интересно е и какви са настроенията на българите. В европейските държави преобладават страх и несигурност, докато у нас – надежда“, коментира още тя.
Двамата коментираха и изместването на политическата от здравната и икономическата криза. Протестиращите така и не успяха за 100 дни да формулират защо трябва да си ходят Борисов и Гешев, коментира Любен Дилов-син. „Ние го разбираме, около 5000 човека на жълтите павета, но баба на село не го разбира“, каза той.
„Протестиращите не успяха този път да станат мнозинство, макар че има като цяло масово одобрение на протестите“, коментира проф. Румяна Коларова.