Протести в Турция и по света по повод масовите арести на журналисти, продуценти и главни редактори на издания, близки до ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен. Същевременно Европейският съюз осъди арестите на повече от 30 души с мотива, че атаката срещу свободната преса противоречи на европейските ценности.
Арестите на всички журналисти близки до Гюлен, който е открит критик на президента Реджеп Ердоган са извършени по подозрение за образуване на нелегална организация и опит да завземат контрола в държавата. По информация на Би Би Си сред задържаните има и полицейски началник. Председателят на съюза на журналистите и писателите в Турция Мустафа Йесил отправи критика към мярката за задържане на негови колеги, които не пишат по калъп във възхвала на Ердоган.
Всички задържани журналисти са от медии и издания, които са си позволявали да пишат срещу правителството. Сигурен съм че в страната има милиони, които не са съгласни с всичко, което правителството прави и припознават своята гледна точка в тези репортажи на тези медии. Точно това се опитва да спре режимът, но хората тук нямат намерение да го позволят, заяви Йесил.
Веднага след акцията на полицията министър-председателят на Турция Ахмед Девотоглу отправи предупреждение:
Тези, които имат намерение да се внедрят в институциите, тези, които са сложили подслушващи устройства, за да следят какво се говори на срещите на закрити врата на президента и на министър-председателя, тези конспиратори, които заговорничат трябва да разберат, че няма да останат ненаказани.
В началото на февруари 2014, когато Ердоган все още беше премиер, стана ясно, че Турция започва разследване за създаването на паралелна държава, инициирано от Фетхуллах Гюлен, с основна цел- сваляне на правителството. Въпреки това Европейският съюз предупреди Турция да не нарушава свободата на словото в медиите, тъй като това е една от тези ценности, която всяка държава, която има намерение да влезе в Европейския съюз трябва да притежава и да уважава.