Вондроушова е най-новата шампионка в "Шлема"

Непоставена грабна титлата, миналогодишната финалистка пак загуби

10 месецаТенис 11 Симеон Кисьов

Непоставената чехкиня Маркета Вондрушова е тазгодишната шампионка на "Уимбълдън" при дамите.

На финала тя победи тунизийката Онс Жабер с 6:4, 6:4, която и миналата година игра за трофея, но отново не успя (6:3, 2:6, 2:6 срещу Елена Рибакина)

Вондрушова и Жабер отстраниха съответно Елина Свитолина (6:3, 6:3) и Арина Сабаленка (6:7, 6:4, 6:3), за да стигнат до спора за трофея.

Тя е първата непоставена тенисистка, която печели трофея на "Уимбълдън" след Били Джийн Кинг през 1963 година.

В първия сет Жабер поведе с 4:2 след два пробива, но Вондрушова взе следващите четири поредни гейма, за да поведе в резултата.

Във втората част тунизийката отново взе аванс от 3:1, но чехкинята изравни 3:3, а след това спечели три от следващите четири гейма и затвори двубоя с втория си мачбол.

24-годишната Вондрушова, 42-а в световната ранглиста, ще се изкачи до номер 10 в понеделник. Тя игра на втори финал от Големия шлем в каиерата си, след като загуби спора за трофея на "Ролан Гарос" през 2019 година.

Тя е третата чехкиня спечелила "Уимбълдън" след Петра Квитова и Яна Новотна.