София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Атанас Славов: Ядрото от промени в Конституцията получава подкрепа от Венецианската комисия

Според него за ключовите реформи мнението е положително

7 месецаОбщество 2 Кристияна Стефанова


Венецианската комисия дава подкрепа за ядрото от промени на Конституцията, свързани със съдебната реформа, заяви министърът на правосъдието Атанас Славов. Според него за ключовите реформи мнението е положително, докато за друга част от предложенията се изразяват критики.

“Основното послание на становището на Венецианската комисия е, че ключовото разделяне на Висшия съдебен съвет на два съвета - на съдиите и прокурорите, се подкрепя. Подкрепя се и ключовото съотношение в съдийския съвет между съдебна и парламентарна квота, за да има мнозинство на съдиите, избрани от съдии. И се препоръчва да се намери балансът в прокурорския съвет между отчетност от една страна и риск от евентуална политизация”, коментира той пред БНТ. 

Подобно е и положението с мнението на Венецианската комисия за мотивите към предложения законопроект. “За най-ключовите промени в този конституционен проект - разделянето на ВСС, за достъпа на гражданите до Конституционния съд, за отчетността и отговорността на главния прокурор - в тази част проектът е добре мотивиран. Има проблеми с мотивите в други части на законопроекта”, коментира той. 

Атанас Славов разглежда предложените промени в Конституцията на няколко части и там вижда положителното отношение на Венецианската комисия, която от години систематично прави препоръки по отношение на независимостта на съдебната система. 

“Ядрото е за реформа на съдебната система. Именно заради нея “Демократична България” настояваше на тази конституционна инициатива. В тази част има ясни европейски стандарти за независимост на съдебната система, които ние се опитваме да изпълним”, каза той. 

Според него има и друга част, като например ролята на служебното правителство, двойното гражданство, ролята на инспектората, мандатността и т.н. Там той вижда различни възможни модели. 

“Моето становище ще преповтаря становището на Венецианската комисия. Тук  въпросът е да намерим онази широка степен на съгласие в парламента, която да ни позволи да минат безспорните теми. А за проблемните текстове беше поет ангажимент и в конституционната комисия в Народното събрание, и в парламентарната зала, че ще бъде търсен консенсус”, добави той. 

За бъдещата антикорупционна комисия Славов посочи, че в нея трябва да се изберат хора, които отговарят на принципи за професионален опит, които нямат зависимости и обвързаности. "Наистина да се изберат онези бъдещи инспектори, които да не пораждат никакви съмнения в своя професионализъм, политическа неутралност, и безпристрастност", коментира министърът.