София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Докладът на ЕК – постижение или подарък?

Цацаров: Не бива да се успокояваме!

5 годиниПолитика 1 Боряна Райчева

Вчера ЕК обяви, че обмисля отпадане на мониторинга над България по механизма за сътрудничество и проверка, тъй като отчита напредък в съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност. Министърът на вътрешните работи Младен Маринов отбеляза, че докладът показва трайно постигнати нива, които ни гарантират доверие сред партньорските служби както в европейски, така и в международен план.

Главният прокурор Сотир Цацаров пък заяви, че отпадането на мониторинга върху съдебната система не бива да успокоява институциите у нас. По думите му, всяко успокоение е вредно и ще ни върне не крачка, а години назад. Той се ангажира законодателните промени, за които страната ни е поела ангажимент, да бъдат направени.

Според преподавателя по право на ЕС в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ д-р Христо Христев обаче, европейският доклад не е особен повод за радост. „Позицията на ЕК е по-скоро някакъв вид политическа оценка, политически импулс, прощален подарък от страна на настоящия председател, състав и мнозинство на Комисията към българското управление, отколкото една правдива и обективна оценка на развитието на проблематиката, която влиза в обхвата на този механизъм“, категоричен бе Христев.
Той обясни, че в доклада от една страна се прави общо заключение, че България е постигнала достатъчен напредък, от друга страна обаче се казва, че не са решени някои основни проблеми, сред които уредбата на държавното обвинение и това, че в нея липсва ефективен механизъм за евентуално реализиране на отговорността на главния прокурор в определени случаи. Христев акцентира и върху това, че според анализа на ЕК, са необходими допълнителни усилия в борбата с корупцията.
„Ние не просто сме в нещо, което по-рано можеше да се нарече ерозия на правовата държава, ние навлизаме в състояние на криза на демократичната система“, заключи д-р Христев.