София 25 °C София 25°C - предимно облачно Велико Търново 20 °C Велико Търново 20°C - предимно облачно Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - разкъсана облачност Варна 23 °C Варна 23°C - ясно небе Бургас 22 °C Бургас 22°C - ясно небе

ЕК представи доклад, в който заявява подкрепата си за присъединяването на България към Шенген

ЕК призовава Съвета да позволи на България и Румъния да се присъединят към Шенген преди края на тази година

1 годинаПолитика 2

Във вторник Европейската комисия представи нов доклад за състоянието на Шенген за 2023 г., в който отново заявява подкрепата си за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство и призовава Съвета да позволи на двете страни да се присъединят към него преди края на тази година.

В доклада се припомня, че в съобщението си, озаглавено "Да направим Шенген по-силен с пълноправното участие на България, Румъния и Хърватия в пространството без контрол на вътрешните граници" от ноември 2022 г., Комисията отново потвърди готовността на тези държави членки на ЕС, да се присъединят към Шенгенското пространство.

Освен това ЕК припомня заключенията от доброволните мисии за установяване на фактите, проведени в България и Румъния през октомври-ноември 2022 г., които потвърдиха, че България и Румъния продължават да отговарят на условията, необходими за пълното прилагане на всички съответни части от достиженията на правото от Шенген, и надлежно прилагат най-новите развития на достиженията на правото от Шенген, "поради което са ключов принос за доброто функциониране на Шенгенското пространство".

"Правното очакване и европейското обещание е държавите членки, които се присъединяват към Съюза, да участват пълноценно в Шенгенското пространство, след като всички договорени условия бъдат проверени и изпълнени", се казва в доклада.

Комисията изтъква, че неуспехът да се премахне контролът по вътрешните граници има важни отрицателни икономически и екологични последици не само за българските и румънските граждани, но и за целия ЕС:

"Увеличеното време за изчакване по границите води до дълги опашки от превозни средства и камиони, което води до увеличаване на разходите, намаляване на конкурентоспособността на предприятията, нарушаване на веригите за доставки и намаляване на приходите за туристическия сектор. Несигурността, свързана със закъсненията по границите и административната тежест, може да обезкуражи чуждестранните инвестиции и да подкопае икономическото и социалното сближаване между държавите членки. Налице е дори екологична цена, като според изчисленията 46 000 тона CO2 се отделят годишно в резултат на неподлежащия на премахване контрол по вътрешните граници."

Комисията заявява още, че работи в тясно сътрудничество с шведското и предстоящото испанско председателство "за подготовка на решение, което да бъде взето от Съвета за премахване на контрола по вътрешните граници възможно най-скоро тази година".

"Румъния и България постоянно действат като основни участници в непрекъснатото развитие на достиженията на правото от Шенген. Крайно време е ЕС да спази ангажимента си да предостави на двете държави членки пълноправно членство в Шенгенското пространство и по този начин да засили още повече европейското единство", се казва в доклада.