София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Гърция обвини Европейския парламент в клеветническа кампания

''Целта е да се омаловажат престижът и успехите на Гърция през последните години"

3 месецаПолитика 1 Кристияна Стефанова

Гърция определи като "оклеветяване" резолюцията на Европейския парламент, заклеймяваща враждебната медийна среда в страната, която според органа представлява "много сериозна" заплаха за ценностите на ЕС, предаде АФП.

ЕП обяви, че резолюцията, приета тази седмица, отбелязва "враждебна среда за медии и журналисти, шпионски софтуер, корупция и използване на сила от полицията".

Европейската комисия трябва съответно да преразгледа бъдещото изплащане на средства от блока за Гърция.

"Гърция е оклеветена. Целта е да се омаловажат престижът и успехите на Гърция през последните години", каза правителственият говорител Павлос Маринакис.

Резолюцията изразява "сериозна загриженост относно много сериозни заплахи за демокрацията, върховенството на закона и основните права в страната".

Маринакис определи хода като "политически трик" срещу дясноцентристката Европейска народна партия преди изборите за евродепутати през юли.

В резолюцията се казва, че журналистите в Гърция са били изправени пред физически заплахи и словесни атаки, включително от високопоставени политици, и обидни съдебни дела.

В документа са отбелязани липсата на напредък в разследването на убийството на гръцкия криминален журналист Джордж Караиваз през април 2021 г.

През ноември организацията за наблюдение на медиите "Репортери без граници" заяви, че Гърция на практика саботира разследване на продължил месеци скандал с подслушване, свързан с кабинета на самия премиер.

„Разследването е в пълен застой и гръцките институции изглеждат решени да не го оставят да напредне“, се казва в позицията.

През 2022 г. беше разкрито, че редица министри и други длъжностни лица са били наблюдавани от държавното разузнаване, което се контролира от кабинета на министър-председателя.

Най-малко 11 души, включително прокурорът на държавната разузнавателна агенция EYP и шефът на гръцката полиция, също бяха атакувани със зловреден софтуер Predator, стана ясно през ноември след медийно разследване, включващо френския онлайн вестник Mediapart, германското списание "Дер Шпигел" и гръцкия новинарски сайт "Обединени репортери".

Резолюцията на Европейския парламент също така отбеляза прекомерната употреба на сила от страна на полицията и недостатъчното качество на последващите разследвания и съдебни решения, предполагаемата корупция, продължителността на съдебните производства и възможните конфликти на интереси, включително проникване на организирана престъпност в полицията.

Евродепутатите заявиха, че имат подозрения липса на политическа безпристрастност в парламентарно разследване на най-тежката влакова катастрофа в Гърция през февруари 2023 г., която причини смъртта на 57 души.

Регистрирани са също малтретиране на мигранти, "систематично" отблъскване и съдебен тормоз срещу активисти за правата на човека. /БГНЕС