София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

ИГРА НА БОГОВЕ: Изкуствената утроба EctoLife премахва бременността и раждането

EctoLife все още е само концепция

1 годинаТехнологии 23

Съоръжението за изкуствена утроба EctoLife предлага спорен нов начин за забременяване, при който бебето расте в идеална, но напълно нечовешка среда: стотици прозрачни „шушулки“ за отглеждане на бебета.

За да бъде ясно от самото начало: това е само концепция на този етап, плод на въображението на базирания в Берлин „продуцент, режисьор и научен комуникатор“ Хашем Ал-Гайли. Няма планове за изграждане на съоръжение EctoLife, това е просто част от научната фантастика, която Ал-Гайли екстраполира от текущото състояние на изследванията на плодовитостта.

Концепцията е създадена, за да започне разговор и да направи предложение за нов модел на родителство, който Ал-Гайли вярва, че ще бъде възможен след години и широко разпространен след десетилетия.

Според Ал-Гайли бременността не е забавна. Той смята, че тя може да бъде изтощителна, болезнена, отвратителна, натрапчива, неудобна и понякога напълно опасна за майката и има всякакви начини, по които може да бъде неоптимална за бебето. Ако сте бременна и пушите, или купонясвате, или се стресирате твърде много, или хванете определени болести, или просто не свирите достатъчно Моцарт на наедряващия си корем, може да не давате на детето си най-добрия старт, смята Ал-Гайли.

Според Ал-Гайли науката не е далеч от възможността да възпроизведе идеалните условия за бременност в утроба с контролирана температура и без инфекции. Изкуствената пъпна връв може да осигури кислород и хранене, докато бебето плува в изкуствена амниотична течност, непрекъснато обновявана с прецизно съобразени хормони, антитела и фактори за растеж. Бебешките отпадъчни продукти могат да бъдат отстранени, прекарани през биореактор и ензимно преобразувани обратно в „стабилно и устойчиво снабдяване със свежи хранителни вещества“.