София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Италия има да учи от Китай!

Коментар за разпространението на вируса и мерките, които се вземат

4 годиниОбщество 3 Златина Петкова

Сериозен анализ по темата за разпространението на коронавируса по света и разликите в начина, по който се справят с него в Китай и в Италия представи във фейсбук Георги Александров. Александров акцентира върху сериозността на заболяването. 

Целият материал по темата можете да прочетете тук ( публикуваме го без редакторска намеса):

Италия има да учи от Китай!

 

(Веднага да кажа, че много ми се иска всички да са грешали - СЗО, вирусолози, епидемиолози и, че всичко ще се окаже буря в чаша вода)

 

Този път ще бъде дълъг текст.

 

И на пръв поглед е малко апокалиптичен. Но не това е целта ми. А да разкажа на приятелите си, какво аз съм прочел и научил за вируса от умните хора, да споделя мислите си и притесненията си, да оборя някои митове, да ви накарам да погледнете сериозно. С две думи - да ви кажа, че не е шега работа положението. И че, ако не искаме да се случи апокалипсиса, имаме да работим. Всички.

 

Преди броени дни бе публикуван доклад на експерти от СЗО, посетили Китай и проучили техния опит. Вече знаем повече за вируса, разпространението му, лечението на заболелите, изхода от заболяването.

 

https://bit.ly/2uQeJab

https://bit.ly/38hr3Ol

 

Лошата новина е, че данните от доклада пращат по дяволите твърдението, че това било едва ли не поредния сезонен грип.

Бодряшките приказки на всякакви щабове, национални консултанти, медийни звезди, хомеопати, гадатели и разни други компетентно изказващи се, са само тупкане на топката, чесане на егото и за успокояване на матриала … Което също е ОК, стига междувременно да се работи спешно по подготовката на страната и здравеопазната ни система за посрещане на това предизвикателство. В което дълбоко се съмнявам!

 

На всички много ни се иска короната да отмине, точно като сезонния грип, със затоплянето и пролетта. Дори бай Тръмп си позволи да пусне тази “фалшива новина” и много хора и медии я повториха. Но май няма да стане така, за съжаление. Истинските проблеми тепърва ще ги видим …

 

Какво знаем до сега:

  1. Коронавирусът е зооноза, абсолютно непозната за човешката имунна система. Поради тази причина, според водещи епидемиолози (не български!), с вируса ще се зарази около 70% от човешката популация. Епидемията ще продължи вероятно две години. Докато се създаде популационен имунитет, който ще доведе до спонтанно затихване на разпространението на заболяването. Просто обяснено - индивидите, които имат имунитет към определено заболяване, служат като бариера срещу разпространението на заболяването, като забавят или предотвратяват заразяването на други индивиди. Да дам пример с познати болести, при които има висок популационен имунитет, най-вече поради масовите (все още!) ваксинации - при заушката е 75%, при морбилито - 93%, полиомиелита - 85%. Затова при тези болести днес нямаме епидемии, а само отделни огнища. Пример за болест при която ИМА популационен имунитет, но той не е достатъчно висок и поради това имаме масови епидемии всяка година е грипа - тук имунитета сред популацията е 35%-45%. А общественият имунитет срещу коронавируса е 0%!
  2. Засега се предполага, че между 5% и 15% от контактните ще се заразят (проф. Christian Drosten). За разлика от сезонния грип тук като че ли няма безсимптомно носителство! Не, че не се минава през двуседмичен инкубационен, безсимптомен период, а че няма неразболял се, тоест всеки (или почти всеки) заразен с вируса, развива симптоматика, разболява се. Така поне казват за сега епидемиолозите.
  3. При 70% заболеваемост за България това би означавало около 5 милиона разболели се.
  4. Знаем, че около 20% от заболелите се нуждаят от болнично лечение! Това за БГ е 1 милион!
  5. 15% от болните се нуждаят от специални грижи и и най-малкото дишане на въздух с повишено съдържание на кислород. И то за доста дълго време - 3 - 6 седмици. Това за БГ са 750.000 потенциални пациенти.
  6. Около 5% от болните (по китайски данни) се нуждаят от интензивно лечение с изкуствена вентилация. Това означава, че в БГ около 250.000 човека ще се нуждаят от изкуствена вентилация! В Италия тази цифра засега е дори 8%!!!
  7. Единствената наистина добра новина е, че децата са пощадени. По някаква неизвестна засега на медицината причина, те почти не се разболяват. Предполага се незрялост на специфични рецептори в белодробните клетки, за които се залавя вируса.

 

Сега малко друга статистика - в страната има около 40.000 болнични легла за активно лечение. Голямата част от тях са заети от други болни. Къде ще настаним вълната заразени с новия вирус? Пирогов обяви, че освобождава една цяла клиника за целта. На пръв поглед това е добре, но изпразнената бивша клиника по токсикология има едва около 30 легла! И то не високо технологични, осигуряващи специални грижи, кислород, асистирана вентилация и т.н., а стаи с по 6 легла и общи санитарни възли … По толкова ще отделят и другите болници … значи по груба преценка системата би могла да поеме до около 1.000 човека. От там нататък ще почне голямото задъхване. Дано греша!

 

Не можах да намеря данни за броя на интензивните легла с възможност за изкуствена вентилация. Надявам се поне щаба да знае колко са! Но обикновено са по 4-5-6, хайде нека са 10 в големите софийски болници. Значи двумилионна София има може би общо 100-120-150 такива легла? А колко са в страната? Дано и тук да греша и тези легла да са значително повече! Но и те не са празни. А дори и да бяха, как ще поемат стотици, не дай Боже, хиляди критично болни? Сега се случва катастрофа с рейс или промишлена авария, с различни травми са 20-30-40 човека и гледаме по телевизията как тези болни (някои с леки травми) героично се разпределят в 3-4 болници. Щото няма легла и свободен капацитет! Ами ако са 10 пъти повече? Ами ако са 100 пъти повече?

 

Тук добрата новина е, че тези стотици хиляди хора няма да се разболеят едновременно и картината няма да бъде толкова апокалиптична. Но за да не се случи това, една от главните задачи на щабове, лекари и на цялото общество трябва да е работа за намаляване на скоростта на разпространение и поява на нови случаи. За си дадем време - да може болниците да “дишат” и да поемат (колкото могат) пациенти, да получим шанс някъде да се разработи ваксина или лечение, за да намалим щетите.

 

За здравеопазната ни система предстои чудовищно изпитание и натоварване! Не съм убеден, че хората, които трябва да вземат бързи и решителни решения са наясно с това!

 

Как реагираха китайците? Тези хора правят чудеса!

Здравеопазната система: В Ухан има 45 болници, 6 от които са предназначени за критични пациенти на изкуствена вентилация, а 39 болници обслужват тежки пациенти и такива над 65 години. Има разкрити допълнителни 10 временни болници, реконструирани от спортни и изложбени центрове, които са за леки пациенти. Други мерки, предприети в Ухан, са построените две нови временни болници с 2.600 легла плюс много импровизирани болници за увеличаване на легловия капацитет. Болничните легла само в рамките на Ухан са увеличени с около 50.000.

 

По отношение на ограничаването на разпространението и забавяне на темповете на увеличаване на заболелите засега Европа може да се учи от Китай. Броят на новозаболелите на ден в цял Китай вече е по-малък от новозаболелите само в Италия! Повсеместно тестване, строги карантинни мерки, дисциплина, грижа, организация - само да изброя някои от мерките в Китай.

 

Защо забавянето на темповете на разпространение е от критична важност? Пред вид по-горните факти и неизбежността от заразяване на 70% от популацията, от огромно значение в поддържането на нисък моментен брой болни. За да има шанс здравеопазната система да ги поеме. И да се положат адекватни грижи за нуждаещите се. За да може общата смъртност все пак да се ограничи до тези 3%-4%-5%. Без интензивни и всеобхващащи грижи смъртността може да надхвърли 20% - чети по-надолу. Ако бройката на заболелите расте неконтролируемо бързо, като лавина … не искам да рисувам мрачни картини.

 

И за десерт, какво знаем за смъртността - в началото на епидемията в Китай тя е била 17,3% (за времето между 1 и 10 януари), като за Ухан цифрата е била над 22%!!

С времето, с натрупването на опит, с по-навременното и по-масовото хоспитализиране, с осигуряването на своевременни и достъпни интензивни грижи, смъртността в Китай спада до около 3,5%.

Което пак е значително по-висок процент от смъртността при сезонния грип!

 

Обобщените данни за смъртността, с включени всички 80 държави по света с докладвани случаи, обаче към момента (03.03.20) сочат цели 6%! Но тази цифра е изкривена донякъде.

 

Разделянето по групи е интересно:

- при мъжете смъртността е 5% срещу 2,8% при жените

- млади хора без коморбидност - 1,4%

- хора със ССЗ - 13,2%

- с диабет - 9,2%

- с хипертония - 8,4%

- с хронични белодробни заболявания - 8%

- при хора над 80 е 22%

 

Развява се из публичното пространство бодряшкото твърдение, че загиват само възрастни хора с други заболявания. На пръв поглед е така, но структурата на заболеваемостта в различните страни е различна. Ние в България например се “гордеем” с лидерско място по сърдечно-съдови заболявания. Което означава автоматично повече жертви и като процент и в абсолютни бройки. Ако добавим и неадекватната здравна система, възможният недостиг на легла и недостъпната за много хора интензивна грижа … Сами смятайте.

 

Каква е оценката на специалистите за стореното в Китай и какви са уроците? Какво нашият щаб има да направи максимално бързо?

 

Брус Айлърд, мисия на СЗО в Китай:

https://www.vox.com/…/3/2/21161067/coronavirus-covid19-china

 

„Мисля, че ключовият урок от Китай е скоростта - всичко е в скоростта. Колкото по-бързо можете да намирате случаите, да ги изолирате и да проследявате близките им контакти, толкова по-успешни ще бъдете.

 

Хората продължават да говорят, че случаите са върха на айсберга. Не можахме да потвърдим това. Има много случаи с проследим контакт. Не установихме безсимптомно носителство/разпространение на този вирус в по-широката популация. И това е различно от грипа.

 

Китай започва да лекува пациентите много рано и разполага с високо усъвършенствана здравна система и лечебни процедури. Те са наистина много добри в поддържането на хората с тази болест живи. Те имат процент на преживяемост (със смъртност малко под 1% извън провинция Хубей), който не бих екстраполирал за останалия свят. Това, което виждаме в Италия и Иран е, че много хора умират.

 

Паниката и истерията не са правилен съветник. Това е заболяване, което е в случаите и техните близки контакти. Не е скрит враг, който се крие зад храстите. Организирайте се, образовайте се и започнете работа.”

 

С две думи - няма да ни се размине.

Няма нужда от паника. Което има да се случва, ще се случи. Да правим онова, което е по силите ни - хигиена, дисциплина, избягване на рискови контакти, ако сме болни - да потърсим лекар, да си стоим у дома и да пазим останалите хора.

 

И да се надяваме, че някой нещо все пак прави в страната ни по отношение на организация, откриване, изолиране, адекватно и достъпно за всички лечение … а не само показване на мундири и безсмислени пресконференции.

 

Ако ми позволите да бъда циничен (имам си достатъчно причини за това) и да демонстрирам черен хумор - вирусът ще обиколи земното кълбе няколко пъти в идните години, ще намали човешката популация с 4% - 5% и ще промени възрастовата структура на населението в развития свят - относително много възрастни хора ще си отидат предсрочно. И понеже всяка монета има две страни - ще си починат пенсионните фондове