София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

ЮЛИАН ПЕТРОВ: ПРОБЛЕМЪТ НА ОБРАЗОВАНИЕТО Е ВЪВ ФИНАНСИРАНЕТО

„ОБРАЗОВАНИЕТО НЕ Е ПРИОРИТЕТ И НЕ ПРЕДСТАВЛЯВА ИНТЕРЕС ЗА ДЪРЖАВАТА“

8 годиниОбщество 3 Боряна Райчева

„Oбразованието не е приоритет и не представлява интерес за държавата“ - това заяви председателят на синдиката на учителите към КТ „Подкрепа“ Юлиан Петров в ефира на предаването на Николай Колев „Делници“ по „Евроком“. Той коментира промените в образователната система.
Петров коментира издигането на Меглена Кунева за министър на образованието. По думите му в последно време изглежда, че всеки може да оглави просветното министерство, стига да се радва на силна политическа подкрепа. Задачите, които учителите ще поставят на министъра, обаче далеч не са лесни за изпълнение.
Педагозите смятат, че проектът за нов закон за българското образование, ще затрудни министъра сериозно. Сред водещите причини е финансирането, от което образователните институции. Синдикатът е изчислил, че са необходими около 800 млн. повече за образование, за да се доближат българските училища до тези в останалата част на Европа.
Юлиан Петров коментира и заплатите на учителите. Към момента не се планира национален протест, но напрежението е огромно. Лидерът на учителите припомни, че увеличението на заплатите им, за което се заговори активно след масовите протести, е само около 6%. Предвид силния стрес, на който са подложени работещите в детски градини, училища и висши учебни заведения, това заплащане е крайно недостатъчно. Освен това идеята учителите да се оценяват от обществен съвет, съставен от родители, които нямат нищо общо с образователната система, е крайно недообмислена.
Петров призна, че е почти невъзможно да има нови учебници преди началото на следващата учебна година. Има вариант те да бъдат редактирани, но не и напълно преструктурирани. Според председателя на учителския синдикат учебният материал трябва да бъде съобразен с учениците, с техния капацитет и начин на мислене. В момента часовете за упражнения са крайно недостатъчно – набляга се на теория, която не е достъпна за децата в училище.
Юлиан Петров открои една ключова разлика между българската и британската, считана за най-добра в момента, образователна система. У нас се пишат все повече помагала, докато във Великобритания децата вече нямат дори и учебници.

Вижте още: ВИДЕОЗАПИС на целия разговор с Юлиан Петров в предаването "Делници", 02.02.2016 г.