София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

ИЗВЪНРЕДНО: Кирил Петков с важна новина за Северна Македония

Този дебат трябва да приключи. Решенията ще се взимат от Народното събрание, посочи Петков

2 годиниПолитика 1 Слав Механджийски

Всяко предложение по време на френското ротационно председателство на ЕС, свързано с одобряването на членството в ЕС на Северна Македония или Албания, което се отклонява от рамковата позиция на Министерския съвет от 2019 година, да се изпраща незабавно от постоянното представителство на България към Европейския съюз. Това е заложено в проект на решение на Министерския съвет.

Представителите на България да не изразяват съгласие по предложението, докато не бъде гласувано от Народното събрание, предвижда второто предложение.

По този начин избягваме спекулации, че това правителство ще направи каквото и да било по темата за Северна Македония, заяви министър-председателят Кирил Петков в началото на заседанието на Министерския съвет.

Този дебат трябва да приключи. Решенията ще се взимат от Народното събрание, подчерта премиерът Петков.

Припомняме, че рамковата позиция постава голяма тежест върху работата на съвместната историческа комисия. 

Трябва да бъде постигната договореност за Гоце Делчев, ВМОРО-ВМРО, Преображенското въстание, да се извърши подмяна на информационни табели, договаряне на конкретни дати за общо отбелязване на събития и личности. Ако това бъде постигнато, то трябва да бъде вписано и в учебните програми по история и литература на двете страни.

В българската рамкова позиция се подчертава, че езиковата норма, обявена за конституционен език в Република Северна Македония, е свързана с еволюцията на българския език и неговите наречия в някогашната югославска република след кодифицирането им след 1944 г.

Подчертава се, че никой документ/изявление в процеса на присъединяване не може да се разглежда като признание от българска страна на съществуването на т.нар. „македонски език“, отделен от българския.

Слав Механджийски