София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Как да се справим с мигрената без лекарства?

Какво е мигрената, какви са симтомите и как да се справим с нея без лекарствени продукти с изцяло натурални източници - можете да научите тук!

3 годиниЗдраве 5 Полин Илиева

Какво представлява мигрената?

Мигрената е най-честото неврологично заболяване при възрастното население и третото най-разпространено заболяване в света. Въпреки че много хора използват термина “мигрена”, за да опишат всяко тежко главоболие, мигренозното главоболие е резултат от специфични физиологични промени, които се появяват в мозъка и водят до характерната болка и свързаните симптоми на мигрена.

Точната причина за мигрена не е известна. Смята се, че играят роля промени в нивата на невротрансмитери в мозъка. Голямо значение има и наследственият фактор, който се открива при 50-80 % от случаите. Това заболяване засяга малко повече момчетата, отколкото момичетата преди пубертета, а в зряла възраст засяга два до три пъти повече жените, отколкото мъжете.

Какви са причините за поява на мигрена?

Точната причина за поява на мигрена не е известна, но се смята, че е резултат от необичайна мозъчна активност, временно засягаща нервните сигнали, химичните вещества и кръвоносните съдове в мозъка. Когато нивата на серотонин или естроген се променят, резултатът за някои от тях е мигрена. Нивата на серотонин могат да повлияят двата пола, докато колебаещите се нива на естроген засягат само жените.

За жените нивата на естроген естествено се променят през жизнения цикъл, като се увеличават през репродуктивните години и след това намаляват. Жените в детеродна възраст също изпитват месечни промени в нивата на естроген. Мигрена при жените често се свързва с тези колебаещи се нива на хормоните и може да обясни защо жените са по-склонни да имат мигрена, отколкото мъжете.

Когато нивата на естроген се покачват и след това се понижават, могат да бъдат причинени контракции в кръвоносните съдове. Това води до пулсираща болка. Други данни показват, че по-ниските нива на естроген правят нервите на лицето и скалпа по-чувствителни към болка.

Кои са симптомите и признаците на мигрената?

Мигренозните пристъпи могат да настъпят по всяко време на денонощието, но най-често те се появяват сутрин след събуждане. Възникват през различни интервали – отначало през няколко седмици, а след това – по-често, като обхващат обикновено посменно ту едната, ту другата половина на главата.

Симптомите и признаците на мигрена не трябва да се бъркат с обикновеното главоболие!

Начална фаза

Началната фаза на мигрена (аура) продължава около 20-30 минути. При повечето хора аура може да липсва. Началната фаза може да се изразява в появата на визуални, сетивни, двигателни или вербални нарушения. Най-характерните за мигрена зрителни смущения са скотоми, хемианопсия, фотопсии, по-рядко – частична или пълна амавроза. В други случаи се появяват парестезии в областта на крайниците или лицето.

Болкова фаза

Болковата фаза или мигренозен пристъп може да настъпи и без развитие на начална фаза. Продължава от няколко часа до 2-3 дни и повече. Характеризира се със силно пулсиращо главоболие, което обхваща най-често едната половина на главата, но може да се разпространи и върху другата. Болният може да има гадене и повръщане, а на страната на болката се наблюдава зачервяване или бледост, сълзотечение, хиперемия на конюнктивата и носната лигавица. Главоболието се засилва от ярка светлина, силен шум, кашлица.

Как се лекува мигрената?

Съществуват три различни нива на лечение на мигрена – превантивно лечение (предотвратяващо пристъпите на мигрена), лечение на остър пристъп и спасителна терапия (лечение, което се прилага при неуспешен опит за купиране на мигренозен пристъп).

Превантивно лечение

Превантивната терапия при мигрена се прилага за период от 3 до 18 месеца. Това лечение обикновено води до значително понижаване в броя на пристъпите. Този положителен ефект по принцип продължава и след прекратяване приема на лекарствата.

Лечение на остър пристъп на мигрена

Лечение на остър пристъп на мигрена се осъществява с помощта на силни болкоуспокояващи.

Много пациенти, страдащи от тежка мигрена се лекуват с клас медикаменти. Всички те имат един и същ механизъм на действие.

Билки и добавки за предотвратяване на мигрена

Ако страдате от чести пристъпи на мигрена, вероятно сте прекарали часове в търсене на ефективни лечения или домашни средства, които да Ви донесат облекчение. Един ефективен вариант, който е добил популярност като алтернатива за лечение на мигрена, е употребата на билки и хранителни добавки.

Съществуват редица популярни билки и добавки, които могат да бъдат от полза за страдащите от мигрена. Въпреки че всеки ще реагира по различен начин на всяко лечение, билките и хранителните добавки могат да бъдат безопасна и ефективна алтернатива на лечение и профилактика на мигрена. В допълнение към намаляване на тежестта и честотата на пристъпите на мигрена, тези природни лечения също подпомагат и подкрепят други важни функции в тялото си – което води до по-здравословно състояние.

Моминска вратига

Моминската вратига е една от най-популярните и ефективни билки за намаляване на честотата и тежестта на мигрената. Тя помага чрез ограничаване на отделяне на възпалителни вещества и намалява възпалението, което може да ограничи притока на кръв към мозъка – честа причина за мигрена.

Чобанка

Друга билка с голям потенциал за облекчаване и превенция на мигрена е чобанка. Тази билка отдавна се използва в алтернативната медицина за лечение на болка, главоболие, тревожност и други физически заболявания.

Магнезий

Възрастното човешко тяло съдържа около 24 грама магнезий. Магнезият играе жизненоважна роля в множество физиологични процеси и поради това е жизненоважен компонент в една здравословна диета. Почти 50 % от всички страдащи от мигрена страдат от недостиг на магнезий. Този важен минерал е отговорен за повече от 300 химически реакции в организма. Липсата на магнезий може да окаже значително въздействие върху организма, което потенциално води до мускулна слабост, умора, загуба на апетит, гадене, повръщане.

Останалите билки и хранителни добавки, които могат да ви помогнат в борбата с мигрената, можете да откриете тук!

Следете официалния блог на Здравитал, където ще откриете нови задълбочени здравни статии всеки ден!