София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Мандатът на Зеленски изтича след 2 месеца – но нови избори в Украйна няма да има заради войната

Как президентът се справя със заплахата от загуба на легитимност?

2 месецаВойна 8

Само след два месеца, на 20 май 2024 г., изтича официалният мандат на украинския президент Володимир Зеленски. На този ден през 2019 г. се състоя встъпването му в длъжност. Тогава младият държавен глава обеща да донесе мир на страната, меч на старите корумпирани елити и каза, че ще се ограничи до един, но светъл мандат на управление. Пет години по-късно страната се защитава в пълномащабна война, вътрешната политика е във вихъра на корупционни скандали, а самият украински лидер е обвинен в опит да узурпира властта. При военно положение не могат да се провеждат избори, което създава безпрецедентен проблем за украинската демокрация, когато държавният глава остава на поста си по-дълго от очакваното, макар и по основателни причини. Журналистът Константин Скоркин разказва как Зеленски решава този проблем в материал за проекта Carnegie Politika. 

Легитимен или не?

Съмненията относно легитимността на президентството на Зеленски след 20 май 2024 г. са породени от неясни формулировки в украинското законодателство. Конституцията не забранява пряко провеждането на президентски избори при военно положение (за разлика от парламентарните избори - виж член 83 от Конституцията на Украйна). Член 108 гласи, че президентът трябва да упражнява правомощията си до избирането на следващия, но друг член от Основния закон (103-ти) установява петгодишен президентски мандат.
Украинските юристи отбелязват, че липсата на възможност за разширяване на правомощията на президента е умишлено включена в конституцията, за да се намали вероятността някой от гарантите да узурпира властта чрез въвеждане на военно положение.
В същото време изборният закон изрично забранява провеждането на всякакви избори по време на военно положение. В Украйна определено няма да ги има до 20 май - военното положение е удължено до 13 май.
Правителствени служители твърдят, че след 20 май 2024 г. Зеленски става и.д. О. президент с пълни правомощия до следващите избори. 
Конституционният съд може да сложи край на спора за мандата на Зеленски. Но канцеларията на президента не бърза да изпрати съответното искане там. Първо, самата поява на подобно искане може да се тълкува като потвърждение, че дори президентският екип не е уверен в легитимността на своя лидер. И второ, Зеленски е в дългогодишен конфликт с мнозинството съдии от Конституционния съд.
Още през есента на 2020 г. Зеленски се опита да разпусне целия стар състав на Конституционния съд поради факта, че той оспори новото антикорупционно законодателство. Това не успя, но президентът успя да отстрани със скандал шефа на съда Александър Тупицки.

Снимка: БГНЕС