София 25 °C София 25°C - предимно облачно Велико Търново 20 °C Велико Търново 20°C - предимно облачно Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - разкъсана облачност Варна 23 °C Варна 23°C - ясно небе Бургас 22 °C Бургас 22°C - ясно небе

Марк Рюте е следващият генерален секретар на НАТО

Холандският премиер в оставка беше избран след седем месеца кампания

4 дниПолитика 3

Марк Рюте ще бъде следващият генерален секретар на НАТО, след като всичките 32 членове на алианса се съгласиха холандският премиер в оставка да наследи Йенс Столтенберг.

След подкрепата от Унгария и Словакия във вторник, Румъния потвърди подкрепата си за Рюте в четвъртък, като румънският президент Клаус Йоханис оттегли кандидатурата си за висшия пост в НАТО.
По време на заседание на Висшия съвет за национална отбрана Йоханис каза, че е уведомил съюзниците от НАТО за оттеглянето на неговата кандидатура.
Рюте ще поеме ръководството на НАТО в критичен момент. Новата му работа ще започне до 2 октомври, малко повече от месец преди изборите в САЩ, които ще оформят съдбата на военния съюз, който послужи като най-успешното възпиране на Източна Европа срещу агресивна Русия. Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп, настоящият кандидат на републиканците, обеща да остане в НАТО, но заплаши да спре помощта на САЩ за Украйна, ако бъде преизбран.
Наблюдателите обаче приписват на Рюте това, че е „шепотник на Тръмп“, благодарение на способността му да сключва сделки с политици от различни среди, дори печелейки тогавашния САЩ похвала на президента: „Харесвам този човек!“
Потвърждението на Рюте също означава, че въпросът за наследяването е изяснен преди юли, когато лидерите на НАТО се отправят към Вашингтон, за да отбележат 75-ата годишнина на алианса.
Стремежът на Рюте към висшия пост в НАТО беше дълъг път. Той води кампания за поста от миналия ноември.
Рюте беше критикуван, че не е достатъчно активен в привличането на подкрепа от източноевропейските страни, които поставиха под въпрос подкрепата му преди 2014 г. за руския проект за газопровод „Северен поток 2“.
Рюте също непрекъснато не успява да доведе холандските разходи за отбрана до целта на НАТО от 2 процента от БВП през целия си 14-годишен премиер на петата по големина икономика в ЕС. Очаква се Холандия най-накрая да постигне тази цел тази година, според последните данни на НАТО.