София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

ОКОНЧАТЕЛНО: Следствието остава в прокуратурата

Ще бъде въведена и единна система за случайно разпределение на дела

7 месецаПравосъдие 3

За пореден път депутатите разглеждаха промените в Закона за съдебната власт. На днешното заседание беше обсъдено ветото, което президентът Румен Радев наложи на част от вече приетите от тях текстове.

Депутатите се съгласиха с доводите на държавния глава и се отказаха от предложението на Петър Петров от "Възраждане" следствието да бъде извадено от прокуратурата.

Всички текстове от Петров този път паднаха в зала - почти без никакъв дебат.

След това депутатите подхванаха нови поправки в Закона за съдебната власт по предложение на ПП-ДБ. Правилата за разследване на главния прокурор ще се прилагат и за неговите заместници - съдията ще може да се преназначава за разследване както на обвинител номер 1, така и на заместника му. Стою Стоев от ПП-ДБ обясни, че вече е имало казус, в който ВСС е отказал да преназначи съдията, която била избрана за разследване срещу вр.и.д. главен прокурор Борислав Сарафов, защото длъжността му преди това е била зам. главен прокурор.

Ще бъде въведена и единна система за случайно разпределение на дела. Тя няма да бъде изцяло нова, а ще надгражда досегашната. 

Набързо и почти без никакъв дебат бяха приети и тези корекции на корекциите. Почти всичките текстове минаха по предложение на вносител, с леки корекции от комисия. 98 гласа го подкрепиха, 11 бяха против (9 от ИТН и 2 от "Възраждане) и 31 ("Възраждане"" и 6 от БСП) се въздържаха. 

Тошко Йорданов напомни, че някои от предложенията, които предлагат от ПП-ДБ, са противоконституционни и изискват Велико народно събрание. Той заподозря, че промените в конституцията ще бъдат пробутани на първо четене още идния петък, когато депутатите щели много да се забавляват.

Законът бе приет в началото на юни, но президентът го върна. "Възраждане" предлагаха въвеждане на ново наказание за магистратите чрез лишаване от правото на упражняване на юридическа дейност за две години