София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

ОМИКРОН: Най-важното, което се знае за коронавируса досега

Какви са симптомите на омикрон?

2 годиниЗдраве 3

Шеметната скорост на разпространение на omicron накара американците да поставят под съмнение голяма част от това, което знаят за Covid-19, особено на прага на ваканционното пътуване.

„Това ни удря в много неподходящ момент“, каза д-р Катрин Полинг, специалист по инфекциозни болести и ваксинолог в Atrium Health Wake Forest Baptist в Северна Каролина.

Въпреки че много остава неизвестно за omicron, експертите започват да разбират повече за варианта и как той засяга хора, които са ваксинирани, неваксинирани или са имали предишна инфекция с Covid. Например, хората, които са изложени на омикрон, изглежда се разболяват по-бързо и може да имат симптоми, които са различни от тези при други варианти.

Какви са симптомите на омикрон?


Ранните данни показват, че за повечето хора, поне за тези, които са в крак с ваксините си срещу Covid, омикронът изглежда води до леко заболяване, което може да наподобява обикновена настинка, друга форма на коронавирус.

За разлика от предишните варианти, загубата на вкус и мирис изглежда необичайна.

Тези симптоми се основават на ранни доклади за случаи на омикрон, а не на научни изследвания.

"Анекдотични доклади представят само един човек", каза д-р Брус Й. Лий, професор по здравна политика и управление в Училището по обществено здраве към Градския университет в Ню Йорк. „Трябва да ги приемем с недоверие.“

Нещо повече, те могат да отразяват само определени сегменти от населението: млади и иначе здрави, както и тези, които са напълно ваксинирани.

„Ясно е, че ако сте ваксинирани, особено ако сте имали бустер, омикронът има тенденция да произвежда по-леки инфекции“, каза д-р Уилям Шафнър, експерт по инфекциозни болести в Медицинския център на университета Вандербилт в Нашвил, Тенеси.

„Това, което все още не сме виждали, е значителна информация за това какво ще направи омикрон при неваксинирани хора“, добави той.

Всъщност се съобщава, че поне един човек, който не е бил ваксиниран, е починал от омикрон. Длъжностните лица в Хюстън обявиха в понеделник, че неваксинираният мъж на 50 години се е поддал на вируса.

Съществуват и нови доказателства, че омикронът не се забива дълбоко в белите дробове, както предишните варианти. Проучване, публикувано онлайн от Университета на Хонконг и все още непроверено от партньори, установи, че докато омикронът е по-малко тежък в белите дробове, той може да се възпроизвежда по-бързо по-високо в дихателните пътища.

По този начин омикронът може да действа повече като бронхит, отколкото пневмония, каза д-р Хю Касиер, директор на отделите за критични грижи за сърдечната болница Sandra Atlas Bass в университетската болница North Shore, на Лонг Айлънд, Ню Йорк.

„Обикновено пациентите с остър бронхит са склонни да се задъхват. Те са склонни да кашлят и да отделят храчки“, каза той. „Пациентите с пневмония са склонни да дишат и се чувстват по-уморени от бронхита като цяло.

Все пак е практически невъзможно хората да разчитат на симптомите, за да диагностицират самостоятелно заболяване. В допълнение към омикрон, делта вариантът продължава да циркулира, заедно с увеличаващите се случаи на грип.

Поради тези причини лекарите призовават хората, които имат някакви симптоми на настинка или грипоподобни симптоми, да се тестват.

Колко дълъг е инкубационният период на омикрон?


Според ранните данни, времето, необходимо на заразеното лице да развие симптоми след експозиция, може да бъде по-кратко за омикрон, отколкото за предишни варианти - от цяла седмица до само три дни или по-малко.

Въпреки че са необходими много повече изследвания, научно има смисъл, че силно заразен вирус като варианта на омикрон би имал по-кратък инкубационен период. Неговата цел в крайна сметка е да зарази възможно най-много хора, възможно най-бързо.

„Ето защо разпространението се случва с много по-бързи темпове“, каза д-р Анита Гупта, анестезиолог и лекар по критични грижи в Медицинското училище „Джон Хопкинс“. Тя добави, че е възможно инкубационният период да бъде по-кратък или по-дълъг в зависимост от редица променливи, включително възраст, основни здравословни проблеми и статус на ваксинация. „Тук няма твърдо правило.“

Кога трябва да се тествам за Covid?


Предвид потенциала за по-кратък инкубационен период, Шафнер от Вандербилт посъветва всеки, който е бил в контакт със заразен индивид, да бъде тестван около 72 часа след излагането на заразата.

Д-р Антъни Фаучи, главен медицински съветник на президента Джо Байдън, се съгласява с изложеното дотук.

„Непременно направете допълнителна стъпка, за да се тествате“, за да облекчите притесненията относно събиранията, каза той в предаването „ДНЕС“ на NBC във вторник.

„Но ако не сте се тествали и сте напълно ваксинирани, трябва да се чувствате комфортно да хапнете празнично или да се събирате с членове на семейството, които също са ваксинирани“, каза Фаучи.

Може ли омикрон да доведе до дълъг Covid?

Въпреки че много остава неизвестно за омикрон, експерти казват, че вариантът може да доведе до продължителен Covid, дори и при лек случай.

Пациентите с дългосрочни симптоми могат да изпитат смазваща умора, неправилен сърдечен ритъм и други проблеми месеци след първоначалната си инфекция с Covid. Това се случи по време на първата вълна на пандемията и продължи да води до дълги проблеми с Covid през делта вълната.

„Трябва да приемем, че този вариант може да направи същото, което предишните варианти, докато не се докаже противното“, каза Лий от CUNY.

Предишни изследвания обаче показват, че ваксинацията може значително да намали риска от продължителен Covid.

Колко трябва да се притеснявам за омикрон?

Случаите на омикрон се удвояват на всеки два дни. През последната седмица процентът на случаите на омикрон в Съединените щати нарасна от 13 процента на 73 процента.

"Основният въпрос за всички в момента не е дали омикронът ще удари тяхната област. Ще бъде", каза д-р Майкъл Сааг, експерт по инфекциозни болести и заместник-декан по глобално здравеопазване в Университета на Алабама в Бирмингам.

Източник: Nbcnews