София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

ОСТРА КРИТИКА: Антикорупционният орган към ЕС е загрижен за корупцията в България

Изпълнението на препоръките от България ще бъде оценено от GRECO през 2024 г.

пропускане
1 годинаПравосъдие 2

Групата на държавите срещу корупцията към Съвета на Европа (GRECO) публикува днес нов доклад, в който се оценява ситуацията с предотвратяването на корупцията и насърчаването на почтеността сред лицата, натоварени с висши изпълнителни функции (министър-председател, министри, генерални секретари, началници на политически кабинети, съветници и експерти) и в правоприлагащите органи. (Вижте и неофициален превод на български, предоставен от властите).

GRECO отбелязва, че висшите служители на правителството не са обект на подходяща рамка за почтеност: за тях не е приложим етичен кодекс, не се осигурява повишаване на осведомеността по въпросите на почтеността и не е въведен механизъм за поверително консултиране по етични въпроси. Освен това GRECO призовава за повече прозрачност по отношение на условията на държавните служители, включително техните възнаграждения и евентуални спомагателни дейности. Докладът също така подчертава липсата на правила и прозрачност по отношение на взаимодействието с лобисти, които се стремят да влияят върху правителствените политики, и призовава за разработването на такива правила. GRECO също така е загрижена за неефективната проверка на декларациите за интереси и активи на висши служители и казва, че техният контрол трябва да бъде по-задълбочен. Друг проблем, който предизвиква безпокойство, е липсата на ефективност в отговор на наказателното правосъдие на корупционни престъпления, в които са замесени висши държавни служители. Наказателният процес трябва да бъде усъвършенстван, включително чрез премахване на процесуалните пречки пред разследванията и предвиждане на адекватни санкции.

Освен това GRECO подчертава необходимостта от укрепване на оперативната независимост на полицията от политическо влияние. Необходимо е цялостно картографиране на рисковете от корупция в различните полицейски структури и следва да се въведе специална антикорупционна стратегия. Освен това се изисква етичен кодекс за полицията, който обхваща всички съответни въпроси на почтеността в един документ (напр. конфликти на интереси, подаръци, контакти с трети страни, външни дейности, работа с поверителна информация), които трябва да бъдат разгледани по време на първоначалната и повишаване на квалификацията, включително по отношение на висши офицери. Въпроси като спонсорирането на полицията трябва да бъдат подробно регламентирани. GRECO също така призовава властите да гарантират, че процедурите за набиране и повишаване в полицията са достатъчно прозрачни и основани на заслуги и призовава за повече представителство на жените на всички нива в полицията. Необходимо е задължение за докладване на неправомерно поведение, свързано с почтеността, в рамките на полицията и е необходимо цялостно законодателство, за да се гарантира ефективна защита на лицата, подаващи сигнали за нередности.

GRECO отправя 13 препоръки към властите в България относно превенцията на корупцията сред лицата, натоварени с висши изпълнителни функции и 15 препоръки към полицията. Изпълнението на препоръките от България ще бъде оценено от GRECO през 2024 г. чрез неговата процедура за съответствие: GRECO покани властите на България да представят доклад за мерките, предприети за изпълнение на тези препоръки до 30 юни 2024 г.