София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Протестиращи в Ливан се опитват да нахлуят в централата на парламента

Ливанските сили за сигурност използват сълзотворен газ, за да разпръснат стотици протестиращи

1 годинаОбщество 5 Антония Лазарова

Ливанските сили за сигурност използваха в сряда сълзотворен газ, за да разпръснат стотици протестиращи, главно пенсионирани войници, които се опитаха да пробият оградата, водеща към правителствената централа в центъра на Бейрут.

Насилието дойде на фона на широко разпространения гняв от тежките икономически условия в страната, където лошото управление от страна на управляващата класа се разпространява от години, предшестващо икономическия срив, който започна в края на 2019 г.

Пенсионираните войници и полицаи, настояващи за по-добро заплащане, влязоха в сблъсъци с полицията и войските за борба с безредиците. Няколко души имаха проблеми с дишането от сълзотворния газ. Протестиращите хвърляха камъни по служителите, защитаващи правителствената централа, и многократно се опитваха да пробият оградата.

Няма информация за пострадали по време на насилието. Протестът беше призован от пенсионирани войници и вложители, които имаха ограничен достъп до спестяванията си, след като местните банки наложиха неофициален капиталов контрол на фона на кризата.

Контролът ограничава тегленето на пари в брой от сметки, за да се избегне сгъване на фона на недостиг на валута. Хората със сметки в долари могат да теглят само малки суми в ливански лири при обменен курс, много по-нисък от този на черния пазар.

От ранните часове на сряда полицията за борба с безредиците и армейските специални сили бяха разположени около правителствената централа, триетажна сграда от османската епоха, известна като Гранд Серайл на Бейрут.

Близо два часа след началото протестиращите се разотидоха.

Ливанската лира достигна ново дъно във вторник, продавайки се за повече от 143 000 паунда за долар, преди да направи някои печалби. Паундът загуби повече от 95% от стойността си през последните три години. Официалният курс е 15 000 паунда за долар.

„Месечната ми заплата е 40 долара. Как да оцелея”, крещеше пенсиониран офицер.

Повечето хора в Ливан получават заплащане в ливански лири и са видели как стойността на техните заплати спада през последните години, когато паундът се срина.

Тъй като доверието в паунда намалява, повечето хранителни магазини, ресторанти и други фирми са избрали да започнат да определят цените на своите стоки и услуги в долари. Докато тази „доларизация“ има за цел да облекчи инфлацията и да стабилизира икономиката, тя също така заплашва да тласне повече хора към бедност и да задълбочи кризата.

Пенсионираният ливански войник Фансоа Салиба, на 56 години, каза пред Асошиейтед прес, че преди кризата е изкарвал еквивалента на 1000 долара на месец. Но сега – въпреки няколко повишения – месечният му доход е около 50 долара.

„Плащам повече от това за лечението на жена ми“, каза Салиба, чиято съпруга има множествена склероза. „Как можем да ядем, пием и да плащаме сметките си?“

Ливан, малка средиземноморска нация от 6 милиона души, включително 1 милион сирийски бежанци, е в хватката на най-тежката икономическа и финансова криза в съвременната си история, вкоренена в десетилетия на корупция и лошо управление от политическа класа, която управлява страната от края на гражданската война от 1975-90 г.

Политическата класа също се съпротивлява на прилагането на реформите, изисквани от международната общност. От началото на икономическия срив три четвърти от населението, което включва 1 милион сирийски бежанци, сега живее в бедност, а инфлацията расте.

Ливан също закъса с реформите, договорени с Международния валутен фонд, за да се осигури достъп до 3 милиарда долара в спасителен пакет и да се отключат средства за помощ за развитие, за да се направи икономиката отново жизнеспособна.