София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Росен Христов: Без ядрена енергетика трудно ще постигнем декарбонизация и енергийна сигурност

Кабинетът предвижда изграждането на четири нови ядрени мощности, подчерта министърът

1 годинаПолитика 3 Николай Парашкевов

"България все още зависи от Русия за редица части и оборудване за ядрената ни централа и с предстоящите планови годишни ремонти и други програми по поддръжка и експлоатация са ни необходими тези материали и услуги, затова беше гласувана тази дерогация. Дългосрочно търсим алтернативни доставчици, които могат да доставят това оборудване и части. Работим с всички държави, където има такива реактори, така че да обезпечим едни такива дълготрайни доставки. Другото е - презапасяваме се с такива части, които могат да се окажат рискови и да е трудно да доставим. Главното е да обезпечим енергийната сигурност на България и работата на АЕЦ "Козлодуй". 

Това заяви пред БНР служебният Министър на енергетиката Росен Христов

По думите му анализите на ведомството показват, че без ядрената енергетика не можем да постигнем нито целите за декарбонизация, нито енергийната сигурност на страната. 

България ще внесе части и материали от Русия, за да осигури безопасната работа на АЕЦ "Козлодуй".

Служебното правителство одобри дерогация от санкциите на Европейския съюз, които забраняват внос на определени части и материали от Москва заради войната в Украйна.

Той посочи още, че дерогацията не е еднократна и ще бъде необходима и напред, защото над 40 са елементите, които се доставят от Русия са без алтернатива. 

"В предложената визия за развитие на електроенергийния сектор служебното правителство предвижда изграждането на 4 нови ядрени мощности - 2 реактора на площадката на АЕЦ “Белене” и 2 в АЕЦ “Козлодуй, заяви министър Христов.

Росен Христов подчерта, че не е вярна появилата се информация, че "Булгаргаз" продава газ на цена, която е по-висока от TTF борсата в Нидерландия:

"Без скъпия газ от "Чирен" цената на газа (за март) щеше да бъде доста под 100 лева", изтъкна той и обясни, че се обсъжда компенсация заради нагнетения резерв от скъп газ в газохранилището:

"Общоевропейски е проблемът и ще опитаме някакви европейски фондове да бъдат използвани".