София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Ще има ли България своя реформиран Антикорупционен закон?

Вносители на законопроекта са от "Продължаваме промяната"

1 годинаПолитика 3 Николай Парашкевов

Една от първите задачи по същество на 48-ото Народно събрание е обсъждането и приемането на антикорупционния закон.

Той се превърна в тема на много спорове в предишния парламент, а различията във вижданията за това как трябва да се случи реформата доведоха до оттеглянето на "Има такъв народ" от управляващата коалиция и до свалянето на кабинета "Петков", според "Продължаваме промяната".

Сега на дневен ред е отново техен законопроект, който е включен за обсъждане на първо четене като първа точка в дневния ред на новата парламентарна комисия по правни въпроси за 2 ноември (сряда), пишат колегите от "Дневник".

Паралелно с това, законодателни промени, свързани с Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) предложи и служебния кабинет.

Законопроектът е изготвен от министерството на правосъдието и служебния министър Крум Зарков.

Макар общественото обсъждане по него да е минало, неговите идеи за реформа не са в дневния ред на комисията и не е известно дали ще бъде обсъждан още днес или на друго заседание.

Собствени идеи за реформа на КПКОНПИ в предишното Народно събрание имаха и от "Демократична България", но сега техните предложения за поправки не са внесени.

Предложения имат и от БСП, които през 2019 г. внесоха законопроект, подготвян от Зарков, тогава депутат, но те така и не бяха приети.

Сега обаче въпросът за антикорупционната реформа трябва да бъде решен и по друга причина - той е част от ангажимента на България да приеме общо около 20 законопроекта, включени в Плана за възстановяване и развитие и от които зависят плащания и европейско финансиране.

На пръв поглед изглежда предложенията за реформа ще съберат нужното мнозинство, поне на първо четене.

"За" реформа на органа се обявяват вносителите "Продължаваме промяната" и бившите коалиционни партньори от "Демократична България" и БСП, а от няколко дни и ГЕРБ обявиха, че ще подкрепят законопроекта.

Радомир Чолаков, който е депутат от най-голямата парламентарна партия, но и председател на комисията по правни въпроси, заяви, че ще декларира принципна подкрепа, за да не бъде обвинявана партията в това, че саботира съдебната реформа.