София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

СРЕЩА НА ВЪРХА НА НАТО: Дилемата за присъединяването на Украйна и други ключови въпроси

Това е четвъртата среща на върха на НАТО от началото на войната срещу Киев

10 месецаПолитика 1

Съюзниците от НАТО планират да проведат среща на върха във вторник и сряда във Вилнюс, Литва. От това символично място на източния фланг на Алианса, те ще целят да изпратят ново послание за единство и сила към Кремъл. Централният въпрос в дневния ред ще бъде да се намери политическо споразумение за бъдещето на Украйна, да се очертае как може да изглежда хипотетичният път към членство и да се предложат гаранции за сигурност срещу нова инвазия след края на войната. Други важни въпроси, които срещата ще трябва да обсъди, са положението на Швеция, чието членство остава блокирано от Турция, стартирането на обновени регионални планове за отбрана, което ще доведе до най-голямото преструктуриране на Алианса от Студената война насам, и опит за очертаване на нови разходни политики.

31-те съюзници (след неотдавнашното присъединяване на Финландия) ще се срещнат, сред важни мерки за сигурност, само на няколко десетки километра от Беларус - съюзник на Кремъл, който се съгласи да приеме наемните войски на Вагнер, както и руските ядрени бомби - на по-малко от 130 мили от руския анклав Калининград и на под 190 мили от основната руска територия. Това е четвъртата среща на върха на НАТО след руското нахлуване в Украйна; в допълнение към шведския министър-председател Улф Кристенсон и, предвидимо, украинския президент Володимир Зеленски, съюзниците ще бъдат придружени от лидерите на четири демокрации от тихоокеанския регион: Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия. Това е напомняне, че ако централният фокус на НАТО е върху Русия, Китай също ясно влиза в радара.
Не липсват противоречия и търкания между съюзниците.


Бъдещето на Украйна


Моделът на отношенията между НАТО и Украйна ще бъде във фокуса на голяма част от дебатите на срещата във Вилнюс. Военната организация покани Украйна да се присъедини, заедно с Грузия, на срещата на върха в Букурещ през 2008 г., но оттогава почти нищо не се е променило. Сега беше договорено да се издигнат дипломатическите отношения с Украйна чрез трансформиране на Комисията НАТО-Украйна в Съвет НАТО-Украйна, с по-голяма представителна власт, който ще позволи на правителството в Киев да седи заедно със съюзниците при равни условия по много въпроси.

Първата от тези срещи ще се проведе във Вилнюс, където се очаква силно символично изявление, което да подчертае, че мястото на Украйна е в НАТО.
Украйна вече прие, че нейното членство няма да се осъществи, докато войната не свърши, но дори и тогава то няма да е автоматично и страната ще трябва да изпълни стандартите на организацията, което води до масивна промяна на нейните военни структури от съветските към НАТО доктрина, казаха съюзнически източници. Междувременно Алиансът е готов да одобри пакет от икономическа помощ за няколко години, за да осигури материали, обучение и помощ при преструктурирането.
Киев иска Алиансът, или по-скоро някои от съюзниците, да предложат „гаранции за сигурност“. Въпреки това нито НАТО, нито неговите членове искат да предоставят на Украйна обвързваща „гаранция за сигурност“, която може да звучи като член 5 от Алианса, който определя взаимната защита и може да въвлече НАТО във войната. Група от съюзнически държави, която включва Съединените щати, Германия, Франция и Обединеното кралство, финализира оферта за „ангажимент за сигурност“ или някакъв вид „защита на сигурността“, която не достига взаимната защита. По-скоро чрез двустранни или групови политически споразумения, тя се стреми да поддържа потока на оръжие и подкрепа, за да създаде такъв щит за Украйна, че да стане нежелателно да я атакува. Тези ангажименти ще включват доставка на оръжия, военно обучение, споделяне на разузнавателна информация и трансфер на технологии, както EL PAÍS съобщи по-рано.