София 20 °C София 20°C - предимно ясно Велико Търново 19 °C Велико Търново 19°C - кратковременен пороен дъжд Пловдив 22 °C Пловдив 22°C - облачно Варна 21 °C Варна 21°C - кратковременен пороен дъжд Бургас 23 °C Бургас 23°C - облачно

СВОБОДАТА НА МЕДИИТЕ: Европейският съюз постигна споразумение

Страните членки на ЕС трябва в бъдеще да гарантират ефективна защита за журналистите

5 месецаОбщество 3 Иванина Игнатова

Европейският съюз иска да подобри защитата на журналистите и медийните компании от политическото влияние и съответно постигна споразумение по така наречения Европейски закон за свободата на медиите, предаде Европейският нюзрум – платформа за сътрудничество между 21 европейски новинарски агенции. И докато предпазните мерки, залегнали в този закон, бяха широко приветствани, в него все пак има някои недостатъци - така че в глобалната картина на европейските медии остават проблеми за изглаждане, предаде "24 часа".

В ЕС беше сключено споразумение за новото законодателство относно свободата на медиите, което цели да повиши прозрачността по въпросите на собствеността на медийните компании и на институционалната реклама, да подобри защитата на журналистите и техните източници, както и да направи независимостта на обществените медии по-голяма.

ЕС е на мнение, че особено в страни като Унгария и Полша, където държавата упражнява пряко влияние върху медиите, това се е превърнало в основен проблем в последните години. Съюзът иска да промени това положение с новото законодателство.

"Постигнатото споразумение... е свидетелство за нашата анжагираност към насърчаването на медийната свобода и равнопоставената гласност. За първи път ще има гаранции за защита в европейски закон", заяви германската евродепутатка Сабине Ферхайен (Европейска народна партия). 

Вера Йоурова, заместник-председателка на Европейската комисия, отговаряща за ценностите и прозрачността, заяви, че ЕС "не регламентира работата на медиите, регламентира пространството за медиите".

Издатели на германски вестници и списания обаче останаха на предишната си критична позиция. Германската Федерална асоциация на дигиталните издатели и издателите на вестници (BDZV) и и Медийната асоциация на свободната преса (MVFP) заявиха, че "докато пресата се бори с трудности от рода на икономика, регламент и конкуренция, ЕС затяга корсет, който не обхваща нито един от проблемите, а напротив - застрашава свободата на пресата".

Шпионският софтуер бе в основата на дебата

Основната спорна точка, която стана причина преговорите да се проточат до последната седмица на испанското председателство на Съвета на ЕС, бе включването на член, който щеше да узакони забраната за шпиониране на журналисти или техните източници от съображения за "националната сигурност". Този член бе отхвърлен от Европейския парламент.

По силата на споразумението страните членки на ЕС трябва в бъдеще да гарантират ефективна защита за журналистите. И по-специално, шпионирането на журналисти трябва да бъде предотвратено. Тук обаче може да има изключения, предаде БТА.