София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

СЗО препоръча нов животоспасяващ медикамент за лечение на COVID-19 (ВИДЕО)

Директорът на организацията Тедрос Гебрейесус даде извънреден брифинг

3 годиниЗдраве 2 Ивана Иванова

Световната здравна организация (СЗО) актуализира своите насоки за лечение на COVID-19, като включи медикаменти, които блокират цитокина интерлевкин-6.

Това са клас лекарства, които могат да бъдат животоспасяващи при пациенти, които са тежко или критично болни от COVID-19, особено когато се прилагат заедно с кортикостероиди.

Става дума за блокиращите цитокина интерлевкин-6 лекарства тоцилизумаб и сарилумаб.

Препоръката на СЗО се базира на обширен анализ, който е най-големият по рода си анализ на лекарствата до момента. Разгледани са данни от над 10 000 пациенти, включени в 27 клинични изпитвания.

Това са първите лекарства, за които е установено, че са ефективни срещу COVID-19, откакто СЗО препоръча за тази цел кортикостероидите през септември 2020 г.

Пациентите, които са тежко или критично болни от COVID-19, често страдат от свръхреакция на имунната система, която може да бъде опасна за живота им. Медикаментите, блокиращи цитокина интерлевкин-6 , като тоцилизумаб и сарилумаб, могат да потиснат тази свръхреакция.

Клиничните изпитвания показват, че при тежко болни пациенти прилагането на тези лекарства намалява смъртността с 13% в сравнение със стандартните клинични протоколи. Това означава, че ще има 15 по-малко смъртни случая на хиляда пациенти и до 28 по-малко смъртни случая на всеки хиляда критично болни пациенти.

Вероятността за преминаване към изкуствено дишане при пациенти в тежко състояние намалява с 28% в сравнение с досегашния клиничен протокол. Това означава, че на всеки 1000 пациенти ще има с 23 по-малко, нуждаещи се от механична вентилация.

„Този клас лекарства дава надежда за пациентите, които страдат от опустошителните последици от тежия COVID-19. Тези медикаменти обаче остават недостъпни и непосилни в по-голямата част от света “, коментира генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус.

За да увеличи достъпността на тези животоспасяващи лекарства, СЗО призова производителите да намалят цените и да предвидят доставки за страните с ниски и средни доходи, особено там, където COVID-19 се разпространява по-бързо