София 25 °C София 25°C - предимно облачно Велико Търново 20 °C Велико Търново 20°C - предимно облачно Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - разкъсана облачност Варна 23 °C Варна 23°C - ясно небе Бургас 22 °C Бургас 22°C - ясно небе

Университетите остават в протестна готовност

Това обяви председателят на Съвета на ректорите в България

28 дниОбщество 9 Иванина Игнатова

Университетите остават в протестна готовност. Това каза днес във Варна председателят на Съвета на ректорите в България проф. Миглена Темелкова, цитирана от БТА.

Тя припомни, че за висшите училища бяха изплатени 39 милиона лева и подчерта, че за тази година са нужни още 184 милиона лева. Тази сума е, за да се достигне изпълнението на нормите на закона за висшето образование и да се обезпечи целият образователен процес, включително заплатите на административния и академичния състав, обясни Темелкова. Председателят на Съвета на ректорите допълни, че законът предвижда 10 процента от бюджетите на университетите да бъдат насочвани за научно-изследователска и художествено-творческа дейност. В момента всички висши училища, без БАН и военните, получават 1,5 на сто, каза проф. Темелкова и уточни, че недостигът е 66 милиона лева. Тя подчерта, че въпреки тези финансови ограничения, университетите през последните години са успели да увеличат няколко пъти научно-изследователската си продукция, както и публикационната си активност в реномирани световни бази данни.

Темелкова и председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) проф. Елиза Стефанова коментираха и необходимостта от сериозни законови промени, за да се улесни процедурата за привличане чуждестранни студенти у нас. По думите на проф. Стефанова е нужно да се работи и за т.нар. признаване на дипломи в рамките на ЕС. Процедурите в момента затрудняват дори българи, учили зад граница, които искат да карата магистратура в наши университети, обясни председателят на НАОА. Според нея в това отношение проблем създава и фактът, че срокът на бакалавърското обучение у нас се разминава с повечето страни в Западна Европа. По думите й, ако продължителността на програмите бъде уеднаквена и стане 3-годишна, признаването на дипломи ще бъде облекчено. 

Снимка: БГНЕС