Министрите на икономиката и финансите от страните-членки одобриха националния план за възстановяване и устойчивост на България, съобщи Съветът на ЕС.
Решението ще бъде прието на писмена процедура скоро след проведената неформална видеоконференция на министрите. Те одобриха и националния план на Швеция.
След официалното приемане на решенията двете страни ще могат да използват средствата по Механизма за насърчаване на икономическото възстановяване от пандемията от COVID-19.
Средствата в размер на 672,5 милиарда евро от Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) ще бъдат използвани за подкрепа на реформите и инвестициите, очертани в плановете на страните-членки.
Решенията на Съвета на ЕС се предшестват от оценка на националните планове, извършвана от ЕК.
Плановете трябва да са в съответствие със специфичните за всяка държава препоръки за 2019 и 2020 г. и да отразяват общата цел на ЕС за създаване на по-екологична, по-цифровизирана и по-конкурентоспособна икономика.
Българският план включва 6,3 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства.
България смята да използва 58,9% от общия размер на отпуснатите по плана средства за постигане на целите си в областта на климата чрез ускоряване на декарбонизацията на енергийния сектор, подобряване на енергийната ефективност на частните и обществените сгради и подпомагане на устойчивите форми на транспорт.
25,8% от общия размер на отпуснатите средства по плана за възстановяване ще бъдат предназначени за цели в областта на цифровите технологии като повишаване на цифровите умения и цифровизацията на публичната администрация, както и подкрепа за развитието на мрежи с много голям капацитет в цялата страна.
Бъдещите плащания от МВУ ще се извършват, след като държавите-членки изпълнят ключовите етапи и цели, определени за отделните инвестиции и реформи.