София 17 °C София 17°C - предимно ясно Велико Търново 14 °C Велико Търново 14°C - облачно Пловдив 19 °C Пловдив 19°C - разкъсана облачност Варна 16 °C Варна 16°C - предимно облачно Бургас 18 °C Бургас 18°C - облачно

Wall Street Journal: Вълна от антисемитизъм залива Германия

Олаф Шолц: Всяка проява на омраза към евреите е нечовешка

7 месецаОбщество 3 Лазар Лазаров

Вълна от антисемитизъм е отчетена в Германия в контекста на конфликта в Близкия изток. Това се твърди в матеирал на The Wall Street Journal.  Изданието отбелязва, че мюсюлманската общност в страната вече е огромна и хората, дошли от страни, където отричането на Холокоста е широко разпространено, донесоха радикалните си възгледи със себе си.

„След Втората световна война и поражението на нацистите лозунгът „Евреите никога повече не трябва да се страхуват за живота си“ доминира германската политика. Но сега антисемитските настроения нарастват в голямата и разширяваща се мюсюлманска общност в страната, след като Германия започна да приема търсещи убежище от разкъсвания от война Близък изток.

Само няколко часа след атаките на Хамас срещу Израел мюсюлманите в един от берлинските квартали раздаваха сладкиши и се радваха на резултатите от нападенията. Усмихната мюсюлманка в Хамбург сподели на репортер от регионална телевизия, че семейството й е отпразнувало повода у дома.

В сряда сутринта централата на еврейската общност „Kahal Adas Yisroel“ в центъра на Берлин беше замеряна с бутилки с бензин. От полицията предадоха, че няма пострадали при атаката срещу сградата, в която се помещават синагога и религиозно училище.

Тази общност, напълно разрушена по време на Холокоста и възстановена през последните години, наскоро все участие в поредица от събития, посветени на еврейско-мюсюлманския диалог. В зловещо ехо от 30-те години на миналия век, Давидовата звезда беше отбелязана на някои къщи в Берлин. В отговор на тези инциденти германският канцлер Олаф Шолц обяви, че правителството няма да толерира антисемитски прояви. Той каза пред парламента, че всяка проява на омраза към Израел и евреите е отвратителна, нечовешка и противоречи на всички основни ценности на страната.

Подкрепата за Израел и уважителното отношение към живота на евреите е ключов компонент на колективното разкаяние на германците за Холокоста. Това чувство за отговорност накара Германия да държи отворени вратите си за милиони бежанци от Близкия изток и други региони с мюсюлманско мнозинство в продължение на близо 10 години .

Германските власти предприеха извънредната мярка да забранят публичните демонстрации в подкрепа на Хамас, както и повечето митинги в защита на Палестина. В разговори с журналисти прокурорите коментираха, че ще преследват онези, които възхваляват Хамас.

Берлин не разрешава носенето на черни и бели палестински шалове в училищата или скандирането на лозунга „От реката до морето Палестина ще бъде свободна“ - призив за създаването на палестинска държава на територията на днешен Израел. Наскоро се състоя митинг в немската сотлица, на който полицията за борба с безредиците конфискува палестински знамена и арестува протестиращи. На митинга имаше араби, европейци и американци, които заявиха, че смятат Израел за колониална сила.

Напрежението, водещо до експлозията тази седмица, се натрупва от доста време. През изминалата година бе отбелязан скок на насилието срещу евреите. Две еврейски общности бяха замеряни с коктейли Молотов, а къщата на равина беше обстрелвана. Имаше и други инциденти, включително нападения срещу евреи. Някои общини с големи мигрантски общности от години предупреждават евреите да не показват своите кипа (малка шапка на върха на главата) и звездите на Давид публично.

През последните години Германия приема годишно средно по 300 000 търсещи убежище. Тя отвори вратата си и за 1,2 милиона украинци, които са влезли в страната след началото на руската военна офанзива миналата година. Така страната заема второ място в света по брой пристигнали мигранти след САЩ.

След края на пандемията от COVID-19 напрежението въъ връзка с имиграцията се изкачи по-високо в списъка с опасения сред германските избиратели. Сега  според социологическите проучвания крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“  разполага с подкрепата на 22% от населението. Така тя стана втората политическа сила в Германия.

Тази седмица по темата говори бившият американски дипломат Хенри Кисинджър, който е роден в Германия, но бяга от нацизма като дете през 1938 г. „Беше сериозна грешка да се допуснат толкова много хора в страната, които имат напълно различна култура, религия и идеи“, коментира той, говорейки в германската телевизия Welt , „защото във всяка страна, която прави това, възниква група за натиск, която влияе на политиката.”