София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

ЗА ВЗРИВА В КИЕВ Е ЗАПОДОЗРЯН ЧЛЕН НА ДОБРОВОЛЧЕСКИ БАТАЛЬОН

СВЕТЪТ РЕАГИРА ОСТРО НА СБЛЪСЪЦИТЕ

9 годиниКрими 9 Боряна Райчева

За хвърлената граната пред парламента в Киев е задържан член на доброволческия батальон Сич към украинското МВР. Командирът на батальона Сич Олександър Писаренко потвърди информацията за ареста, като съобщи, че задържаният е бил в отпуск.

Вътрешният министър Арсен Аваков заяви, че задържаният е казал, че е член на националистическата партия "Свобода". От него са били иззети оръжия, включително ръчна граната за максимално поражение. Обаче според партия "Свобода" използването на взривно устройство, което е било хвърлено срещу служителите на реда, представлява предварително планирана провокация, насочена против украинските патриоти. Президентът на Украйна Петро Порошенко отправи съобщение към организаторите на кървавите сблъсъци. Той поиска от тях да поемат отговорност за атентата, като заяви, че размириците са антиукраинска акция и удар в гърба.

Припомняме, че в понеделник Върховната рада на Украйна прие на първо четене президентския законопроект за внасяне на промени в конституцията. Законопроектът дава повече автономия на източните територии, контролирани от проруските бунтовници. За този проект на реформа настояваха западните държави. Проектът беше подкрепен от 265 депутати при минимално изискване за подкрепа от 226 депутати. Против гласуваха 87 парламентаристи. Проектът за реформа предоставя повече правомощия на местните и областните съвети, по - специално на тези, които са разположени понастоящем в зоната, контролирана от проруските сепаратисти. Проектът разрешава създаването на така наречената народна милиция.
Обратно на очакванията на проруските сепаратисти, проектът за конституционна реформа не потвърждава окончателно полуавтономния статут на териториите под техен контрол. Според текста този статут трябва да бъде установен с отделен закон и само за три години. Приемането до края на настоящата година на конституционна реформа, включваща децентрализация на Източна Украйна, е предвиден в Минските споразумения, сключени през февруари между украинския президент Петро Порошенко и руският му колега Владимир Путин с посредничеството на френския президент Франсоа Оланд и германския канцлер Ангела Меркел.
Тези промени предизвикаха безредици пред сградата на парламента в Украйна. Над 120 души бяха ранени, а един служител на реда загина. Света реагира остро на сблъсъците.
Говорителят на руския президент Владимир Путин заяви, че Русия с безпокойство следи и осъжда проявите на насилие в Киев и смята такива действия за неприемливи. Той допълни, че засега се въздържа от коментари по измененията в украинската конституция в частта за децентрализацията, приети на първо четене от Върховната рада.
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини, заяви, че насилието в Киев не трябва да подкопава изпълнението на минските споразумения.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц също осъди сблъсъците в Киев и призова политическите спорове да се решават по конституционен път.
Насилието в Киев беше окачествено от Германия като недопустимо, където приемането на проектозакон за по - голяма автономия на проруските сепаратистки региони доведе до сблъсъци между полицията и крайнодесни активисти. Германското външно министерство заяви, че най - остро осъждат кървавите размирици, които се състояха пред парламента в Киев. Уличното насилие е недопустимо, още повече когато е срещу решенията на избран парламент.