София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Журналист: Предоговарянето на Плана за възстановяване може да ни коства 2 млрд. евро (ВИДЕО)

Никой не говори за затваряне на централите, заяви Таня Петрова от "Сега" пред "ЕвроДикоФ"

1 годинаИкономика 6 Николай Парашкевов

"В Плана за възстановяване и устойчивост наистина бяха приети абсолютно нереалистични нива за намаление на въглоредните емисии от въглищните централи, като до 2026 г. е поет ангажимент, който бил означавал буквално разорение на тези региони, защото това е много къс времеви период, буквално три години. За тези три години трябва да се преструктурира цялата икономика на тези региони, а това е невъзможно. Просто няма време достатъчно. ", това заяви журналистът от "Сега" Таня Петрова в ефира на "ЕвроДикоФ" относно записаният в Плана за възстановяване ангажимент България да намали с 40% въглеродните емисии, спрямо 2019 г..

Никой не говори за затваряне на централите. И никой не говори, че емисиите не могат да бъдат намалени, но времевият хоризонт е много къс. Принос за тези нива имат кабинетът "Петков". Тези нива са много проблемни.

Това са поети агнажименти и от тук нататък следват преговори с Бюрксел, които могат да доведат до тези големи загуби от 2 млрд. евро, ако ние не успеем да ги убедим. заяви тя по повод на съществуваща възможност страната ни да загуби съответната сума от плащанията заради изпуснат срок на изпълнение на поети инвестиции към Плана.

Отказът от която и да е било реформа, води до санкции, подчерта Таня Петрова.

С решението на НС отказваме да изпълним две реформи. Еднато е намаляването с 40% на емисиите, другата е преструктурирането на БЕХ. Ако се стигне до санкция, тя възлиза на 2 млрд. евро в максимален размер. Очакванията са подобна санкция да бъде приложена с голяма строгост, защото това е ключова реформа, но преговорите с Брюксел ще са много трудни, заяви тя относно решението на Народното събрание да търси предоговаряне на Плана за възстановяване в сектор "енергетика", свързан с въглищните централи.

По думите ѝ страната ни е получила към момента само един транш от Плана и сме на "стартовата линия да преговаряме реформи".

България очаква плащане на стойност 1,5 млрд евро по документа до края на годината, но ако това не се случи, сумата ще остане за някоя от следващите години.