София 25 °C София 25°C - предимно облачно Велико Търново 20 °C Велико Търново 20°C - предимно облачно Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - разкъсана облачност Варна 23 °C Варна 23°C - ясно небе Бургас 22 °C Бургас 22°C - ясно небе

Вратар спаси Португалия срещу Словения след дузпи

Иберийците на 1/4-финал срещу Франция, голямата звезда си отдъхна след пропуск от бялата точка в продълженията

3 дниФутбол 122 Симеон Кисьов

Португалия и Словения играят на стадион "Дойче Банк Парк" във Франкфурт шестия 1/8-финален мач на Евро 2024, а победителят ще срещне Франция в следващата фаза. "Петлите" елиминираха Белгия с 1:0 след щастлив рикошет и автогол в края.

Срещата премина под доминацията на португалците, а словенците предимно се бранеха и разчитаха на редки контраатаки. Още в 4-ата минута опасно центриране бе избито Жан Карничник, а след корнера Рубен Диаш стреля неточно. В 13-ата минута последва ново опасно центриране на Бернардо Силва, като съвсем малко остана на Кристиано Роналдо и Бруно Фернандеш да засекат топката. В 31-ата минута Жоао Кансело центрира, а Роналдо стреля с глава, но Ян Облак спокойно улови. Още в следващата минута обаче последва опасен рейд на Рафаел Леао, който бе спрян с нарушение на границата на наказателното поле. Роналдо стреля от прекия свободен удар, но шутът му мина над словенската врата. Първият точен удар за Словения пък дойде едва в 44-тата минута и бе дело на Бенямин Шешко от дистация, като Диого Коща се намеси без проблеми. В последните секунди на първата част нов пробив на Леао доведе топката до Палиня, който стреля опасно с далечен шут, минал на сантиметри от вратата на Облак.

След почивката иберийците продължиха да натискат и да пропускат. В 55-ата минута пък Кристиано Роналдо отправи поредния си шут от пряк свободен удар, който бе много мощен, но Облак съумя да избие. Шест минути по-късно Словения имаше златен шанс да открие при опасна контраатака, като Шешко се откъсна от португалската защита, но стреля разочароващо в аут. В 72-ата минута дойде поредният неточен изстрел от пряк свободен удар на Роналдо. Той имаше страхотен шанс да донесе победата на иберийците в 89-ата минута, когато излезе сам срещу Ян Облак, който го отчая с блестящо спасяване.

И след пет минути добавеното време гол не падна, за да се стигне до продължения. В първото от тях Словения отправи два удара, дело на Вербич и Горенц-Станкович, които обаче не затрудниха кой знае колко Диого Коща. В 104-ата минута Диого Жота направи страхотен индивидуален рейд, като в крайна сметка бе повален в наказателното поле на Словения и съдията посочи бялата точка, а Кристиано Роналдо пропусна дузпата, след като Ян Облак отрази удара му. Пропускът накара Роналдо да избухне в сълзи при паузата между двете продължения, като неговите съотборници го окуражиха.

В 115-ата минута Словения получи златен шанс да стигне до гол след кошмарна грешка на опитния Пепе в защита, но излезлият сам срещу вратаря Бенямин Шешко не успя да преодолее Диого Коща, който спаси удара му.