Днес християнският свят отбелязва Бъдни вечер. В някои райони празникът е наричан още Суха Коледа, Крачун, Малка Коледа, Детешка Коледа, Мали Божич и други. Нека да видим, какво се е случило на този ден и какво повеляват традициите.
На този ден от основно значение е тържественото настроението и трапезата, която се подготвя през целия ден.
В България менюто се състои от нечетен брой постни ястия. Те обикновено са традиционните сърми, боб чорба, печен боб, пълнени чушки, ядки, сушени плодове, жито и питка, която се разчупва от най-възрастния на трапезата. В повечето случай, в нея се поставя паричка. Вечерята е придружена с червено вино или греяна ракия. Този ден е последният от Коледните пости и на следващия ден е разрешена консумацията на месо.
Съществуват и няколко интересни поверия, свързани в Бъдни вечер. Тогава се разчупват орехите, които са наречени на всеки още на Игнажден. Ако при счупването те останат цели, ако са бели и едри, човекът ще е здрав и ще му върви през годината.
Друго поверие гласи, че ако времето е мъгливо, такова ще е то и през годината. Ако пък сребърната пара е в парчето на питката, отделено за Богородица или за къщата, годината ще е много добра за всички.
Пожелаваме на всички зрители весело посрещане на този свят ден!