Приключи срещата между министър-председателя на България Бойко Борисов и държавния секретар на САЩ Джон Кери. В резултат – беше препотвърдено стратегическото партньорство между България и САЩ, сътрудничество в областта на отбраната и сигурността, енергийната сигурност и диверсификация и върховенството на закона.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви, че Америка се ангажира с постигането на суверенна и сигурна България.
Джон Кери: „Тук съм днес, за да кажа на всеки български гражданин ,че Америка е абсолютно ангажирана с просперитета, сигурността и здравето на всеки един от вас. Като съюзници в НАТО стоим рамо до рамо повече от десетилетие. България и САЩ ще задълбочат своите съвместни учения, за да можем да оптимизираме българските въоръжени сили, които трябва да са съвместими с тези на НАТО.“
Кери беше категоричен, че България трябва да пресече корупцията и да засили върховенството на закона.
Джон Кери: „България трябва да пресече процесите на корупция и да засили върховенството на закона. Напълно подкрепяме плановете на България за реформиране на съдебната система. Впечатлени сме от програмата и плановете на премиера. Това видяхме и когато бяхме на срещатa с президента – виждаме един екип, който е решен да се постигне напредък“
По темата енергетика държавният секретар на САЩ беше категоричен, че България трябва да работи в посока диверсификация и енергийна сигурност. За да помогне на България, САЩ ще изратят енергиен експерт в София, който да работи с Министерството на енергетиката за разработване на план за това какво да е енергийното бъдеще на България.
Джон Кери: „Знам, че много хора се притесняват какво ще стане след спирането на „Южен поток“. Разбираме ви и искаме да ви помогнем да се изясни бъдещето заедно с партньорството на ЕС. Подкрепям разнообразяването на енергийните доставки за България, защото никоя страна не трябва да бъде зависима от друга страна за енергийните доставки. Трябва да бъде приоритет построяването на газовата връзка с Гърция особено след окончателното решение на Русия да не строи газопровода „Южен поток“. Продължаваме и разговорите за строежа на VІІ блок на АЕЦ „Козлодуй“ по технология на американската „Уестингхаус“. България наистина заслужава по-добра енергийна сигурност и по-добри цени. Нашата надежда е, че Русия ще вземе различни решения от вече обявените, но ние от САЩ и Европа сме до България в справянето й с енергийните предизвикателство. Обсъдихме и специфични мерки за подкрепа на енергийната независимост на България.“
Борисов допълни, че по темата енергетика на всички, включително на американците, е ясна позицията на българското правителство относно проучването и евентуален добив на шистов газ. Допълнението беше по повод американското участие в лицето на Уестингхаус.
Бойко Борисов:“Според официално събщение от президентството президентът Плевнелиев е потвърдил стратегическо партньорство и българските ангажименти пред съюзниците в НАТО. Обсъждани са борбата с тероризма и ускорено разнообразяване на трасетата и източниците на енергийни ресурси.“
Кери остава открехната вратата за безвизов режим между България и САЩ.
Джон Кери: „Приветстваме да има безвизов режим, това би било много положително събитие и за двете страни и може да укрепи връзките, да допринесе за икономическото развитие. Ще продължим да работим по този въпрос и в бъдеще, за да можем да постигнем по-добри възможности за пътуване между двете страни. Тази програма обаче е много специфична и не може САЩ просто да решат да включат една страна или да изключат друга. Има много строги критерии, които трябва да бъдат спазени. Един от тях е процентът на отказаните визи да е под 3%, а за България през 2014 година той е 15.2%. Може да отпадне визовия решим, но трябва САЩ и България да обединят усилия за постигане на критериите. Важно е хората да разбират целия този процес, ние трябва да прилагаме закона.“
Това е първото официално посещение на Джон Кери в качеството му на държавен секретар на САЩ у нас. Той пристигна малко след полунощ и е съпроводен от помощник-държавния секретар за Евразия Виктория Нюланд. Програмата му започна около 10 часа местно време и последователно включваше среща с президента Росен Плевнелиев, разговори с премиера Бойко Борисов и след това – с външния министър Даниел Митов.