Идеята ни е да бъде въведено прогресивното данъчно облагане. Това заяви в сутрешния блок „Здравей България“ по Нова тв. Румен Гечев, депутат от Българската социалистическа партия. Скалата трябва да се въведе внимателно у нас. Най бедните да бъдат освободени от данък, а данъците върху доход над 10 000 лева да са до 30 на сто. За сравнение, за доходите над тази сума в Европа данъците са 50 на сто. Практиката в развитите страни е такава. Но нека бъдем реалисти у нас това не е възможно, подчерта той.
Резултатите от тази практика са лоши, събираемостта е малка. Това заяви от своя страна опонентът на Гечев Мартин Димитров, депутат от Реформаторския блок. Например, през 2007 г. го имаше това прогресивно облагане у нас. Това е година на растеж, нямаше криза, обясни той. Докато нещата с въвеждането на плосък данък стоят по по-различен начин. Той е въведен през 2013 г. Резултатите показват, че хората крият по-малко или въобще не крият, когато имат да плащат по-малко. Хем данъкът е по-малко, хем събираемостта е повече, заяви шеговито той.
Това не е така, опонира му Гечев. Това са годините, в които страната ни трупаше големи дългове. Резултатите са такива, защото ние обложихме с данъци и най-бедните, и дори медицинските сестри, допълни той.
Абе, това са големи глупаци американците, швейцарците, французите, където има плосък данък. Ние следваме схемата на най-бедните страни като Таджикистан и Узбекистан, подчерта Гечев.
Ние искаме хората с доходи до 400 лева на месец да не плащат данъци. Данъците на хората от средната класа у нас обаче ще нараснат с около 5 на сто.
Няма политическа партия или коалиция, която да печели избиратели с тази политика на повишаването на данъците, обясни още депутатът от социалистическата партия. Но това е добре за българина. Идеята е парите да се върнат при тях. Възможно е в държавната хазна да влизат около половин милиард лева повече. Тези пари ще се върнат при данъкоплатеца под формата на по-бърза спешна помощ или по-добро обслужване в болничните заведения.
Ако сега бъде въведен този данък ще се наложи на проф. Гечев да му пишем ниска оценка, заяви шеговито от своя страна Мартин Димитров. Сигурен съм, че доходите ще паднат. БСП вече бяха на власт и фалираха държавата. Приходите от данък общ доход през 2006 г., например, са намалели именно заради въвеждането на този данък.
Страните, които бяха бедни през 90-те години като Естония, въведоха ниски данъци и сега са много по-богати и проспериращи от нас, подкрепи позицията си Димитров.
Европейският съюз следва тази политика на хармонизация, заяви в заключение по темата пък депутатът от БСП.
Двамата народни представители коментираха и възможността да съществува доклад на ДАНС за състоянието на КТБ и нейния бъдещ фалит по време на правителството на Орешарски.
Вчера стана дума, че има доклад за състоянието на КТБ. Но по думите на ДАНС той казва – не чух, не видях. Това заяви в коментара си депутата от БСП. Те с часове ни обясняваха, че нищо не са знаели. Но ние от управляващата коалиция не сме виждали подобен доклад.
Ако БСП и правителството на Орешарски са знаели за фалита на КТБ и ако наистина е имало такъв доклад, които не е показан официално – това е скандално. Това заяви от своя страна Мартин Димитров. Нека се потърси лична отговорност на кого е даден този доклад и какво се е случило с него.
Гечев припомни, че самата банка КТБ е създадена от правителството на Иван Костов чрез 10 офшорни фирми. Той допълни, че разследването около сагата трябва да тръгне от този факт.
ХОРАТА С НИСКИ ДОХОДИ ДА НЕ ПЛАЩАТ ДАНЪЦИ
Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.