Освен, че е ползвал КТБ като личен банкомат, раздавайки необезпечени кредити за милиарди на фирми обкръжението си, Цветан Василев е точил трезора и с договори за консултантски услуги, пише „Телеграф“.
Това става ясно от доклада на временната комисия в парламента за аферата „КТБ”, който бе публикуван в края на миналата седмица. В него фигурира списък на фирмите, на които фалиралата банка е плащала милиони за различни услуги.
Дружествата са общо 13, като 3 от фирмите са тясно свързани със
забегналия в чужбина пишман банкер и са били на хранилката на КТБ по общо 5 контракта. Това са „Целум България”, „Маркет енд проджект консулт” и „Велдер консулт”. Каква точно е сумата, която трезорът е налял в тях, засега не е ясно, защото в списъка на комисията не фигурират сумите по договорите.
Първенец по контракти е „Маркет енд проджект консулт”, която през януари 2013 г. е сключила договор с КТБ за изготвяне на икономически разработки и доклади. През май същата година и през януари 2014 г. е сключила анекси към въпросния контракт. Справка в системата за фирмено разузнаване ДАКСИ показва, че дружеството е собственост на две физически лица, едното от които – Васил Петков, е и негов управител. Симптоматичното е, че Петков е бивш управител на една от свързаните с Василев фирми, получавали мастити кредити от КТБ – „Витенда”, а също ексмениджър и бивш съсобственик на друго от дружествата, свързани с банката – „Хедж консулт”.
С консултантски договор за мобилни разплащания се е уредила и друга компания „Целум България“, чиито следи водят директно към ЦВ.Василев. Според официални документи, публикувани в търговския регистър, в борда на директорите е един от изпълнителните директори на КТБ – Илиан Зафиров. А също и справка в списъка с акционерите показва, че сред юридическите лица, държащи дялове в него, са самата КТБ, както и друга свързана с банкера фирма „Велдер консулт“, която е собственост на една от основните компании, чрез които Цв.Василев е въртял схемите си – „Хедж инвесмънт България“.