Search Suggestions
      Search Suggestions

          Москов: Болницата не е „Плод и зеленчук“

          Министерството на здравеопазването в оставка представи отчет за двугодишната си дейност.

          От бизнес модел към модел, ориентиран към грижата за пациента. Здравеопазването е една от основните системи, които формират качеството на живот, категоричен е д-р Петър Москов, досегашен здравен министър в правителството на Бойко Борисов.

          Министърът в оставка заяви, че целта на досегашния екип от Министерството е била да върне държавността на сектора.
          От търговия към смисъл е посоката, в която вървяхме през последните две години, коментира Москов.

          Електронното здравеопазване, болнична и извънболнична помощ, спешна помощ, лекарствена политика, развитие на човешките ресурси са различните сфери-фокус на досегашното управление на здравеопазването.

          Министерството преди нас ни завеща липса на ясна стратегия и разпокъсани системи, коментира Москов.
          Той беше категоричен, че ако следващият здравен министър отмени все още спорния електронен търг на лекарства, причини за това биха били само връзки с производители или дистрибутори, което според него ще е знак за „крещящо лобистко решение“.

          И все пак, ако Комисията за защита на конкуренцията отмени процедурата, това няма да доведе до липса на лекарства, увери Петър Москов.

          Национална аптечна карта, при необходимост – ограничаване на износа на лекарства, евентуално връщане на лекарства, които са били изключени от Позитивния лекарствен списък са промените, които предстои да бъдат направени, информира министърът в оставка.

          Като положителна реформа в здравната система Москов окачестви повишаването на заплатите с 50 % и запазването на тази тенденция до достигане на 100 % увеличение. Това доведе и до спад на текучеството на кадри в сектора, както и желанието на все повече млади хора да работят в „Спешна помощ“, заяви още той.

          Като причина за лошата база в болниците Москов изтъкна проблема със собственосттас, а причините за натрупването на задълженията на болниците се дължат на незаинтересоваността на собственика, наличие на частни структури в държавни болници, партийни назначения, лоши процедури по обществени поръчки и др., посочи още Москов. 
          Държавните болници не трябва да бъдат търговски дружества, коментира министърът.

          Разходите по поддръжка на инфраструктурата трябва да бъдат осигурявани от собственика на лечебното заведение, а средствата от НЗОК да бъдат само за лечение на болните. Някои български болници вече разполагат с пълен набор от необходимата апаратура за лечение на онкологични заболявания, съобщи още д-р Петър Москов.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          Search Suggestions
              Search Suggestions