САЩ и цял свят празнува Хелоуин, който се отбелязва на 31 октомври и обичайно включва дейности като дълбаене на тикви, посещение на маскени партита, фойерверки, погаждане на номера, разказване на страшни истории и гледане на филми на ужасите.
Хелоуин плъзва по света като нашествие на зомбита. От Германия до Япония все повече младежи участват в празника.
Във Великобритания, както и в САЩ и Канада има наследници на келтите от които тръгва празнуването на Хелоуин. Но дори и там, където хората нямат пряка връзка с древното племе, захарните украси на есенния празник са превзели магазините. В Германия например през последните 25 години броят на отбелязващите Хелоуин младежи драстично се е увеличил. Японците също празнуват Хелоун. Не от врата на врата в търсене на лакомство, а като се маскират. За ежегодното шествие на хелоунските тикви Haraiuku-Omotesando се стичат хиляди костюмирани деца, а тълпите за Хелоуинския парад Кавазаки според BBC стигат до 100 000, съобщи National Geographic.
Костюмите за Хелоуин обикновено копират тези на свръхестествени фигури като чудовища, призраци, скелети, вещици и демони. С течение на времето към тях се добавят и костюми на популярни герои от научно-фантастични филми, на известни личности, много популярни са и костюмите на нинджи и принцеси.
Някога жителите на Ирландия и Шотландия дълбаели репи и ги превръщали във фенери, които да осветяват пътя на мъртвите души, държани в чистилището. Но имигрантите в Северна Америка започнали да използват тиквата, която е много по-голяма и по-удобна за дълбаене.
Традиционните цветове на Хелоуин са черното и оранжевото.
Произходът на празника е свързан с древните келти. Те празнували своята Нова година – Самхайн, в края на октомври, когато прибирали последната си реколта. Вярвали, че в нощта срещу Нова година се отваря границата между мъртвите и живите и сенките на починалите през изминалата година навестяват земята в търсене на живи тела, в които да се вселят.
Хората гасели огъня в огнищата и се опитвали да изглеждат колкото се може по-страшно – обличали животински кожи и глави, надявайки се да изплашат привиденията. На духовете оставяли храна, за да се нахранят и да не настояват да влизат в дома им. А самите жители се събирали около огньове, които били запалвани от друидите жреци. На тези сбирки се правели предсказания за зимата и принасяли в жертва животни. На края на събирането всеки взимал въглен от огъня и с него палел огнището си.