„Коренът от глухарче лекува рака по-ефективно от химиотерапията“, „Ако искате да отслабнете пийте ябълков оцет на гладно“, „Ваксините причиняват аутизъм“. Това са само част от т.нар. „секси“ заглавия, които можете да прочетете в голяма част от модерните лайфстайл сайтове и списания. Доколко обаче те са достоверни и доколко са бърз и лесен начин за натрупване на лайкове и генериране на трафик и продажби? Върху тези въпроси разсъждаваха експерти- журналисти и лекари на здравен форум, посветен на фалшивите новини в тази сфера.
На дискусията се беше обсъдена и отговорността, която журналистите носят за новините, които разпространяват. Посочиха се и множество примери за алтернативни методи на лечение, довели до тежки последствия за здравето на доверчиви пациенти.
Доколко обаче т.нар. алтернативно лечение следва да бъде изцяло определено като фалшива новина? Биляна Савова се бори повече от 10 години с тежката диагноза множествена склероза чрез „нетрадиционните“, според конвенционалната медицина методи на аюрведа. Днес тя е основател и на фондация „МС-Мога сам“, чрез която помага на други.
Биляна счита, че фалшивите новини понякога биват заменени от други такива, а мотивът за това, според нея е изяло финансов
А на какво ще се доверим ние като пациенти и коя новина ще оценим като фалшива или истинска, в крайна сметка зависи от способността ни за критично мислене на базата, на която ще направим своя избор и ще понесем отговорността за него.