Search Suggestions
      вторник, 19.11.24
      Search Suggestions

          Бъдни вечер е

           Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници, посветен на дома, огнището, но и на починалите роднини, които също се считат за част от семейството. В различните краища на страната народът я нарича Малка Коледа, Кадена вечеря, Вечерня и Неядка.

          По стара традиция, преди да се нареди празничната трапеза на Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник. Дървото е крушово, дъбово или буково. В предварително издълбана в него дупка се сипва червено вино, тамян и зехтин за берекет. Преди да се сложи в огъня, се запечатва с пчелен восък. Така приготвен коледният бъдник се смята за миросан и осветен и вече може да бъде принесен в жертва на божествата.

          Празничната трапеза се нарежда върху слама на земята като трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Гозбите са постни. Трапезата трябва да е отрупана с всички, което се произвежда в домакинството: варено жито, варен фасул, сърми, пълнени чушки с боб (или ориз), ошав, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино. В някои краища правят също тиквеник, зелник и малка пита, в която е скрита паричка.

          В нощта на Бъдни вечер срещу Коледа в полунощ започва и друг български обичай-Коледуване. В него участват млади мъже, наскоро оженени, сгодени или ергени. Коледарите започват подготовката за тази вечер още на 20 декември-Игнажден, когато се избира водач на отделните групи, учат се песни и се подготвят облеклата. Водачът на групите трябва да е по-възрастен от останалите и женен. Традицията повелява коледуването да продължи от полунощ до изгрев слънце. Смята се, че точно по това време се появяват и свръхестветните същества, като караконджули и таласъми. Вярва се, че коледарите има силата да ги прогонят чрез своите песни.

          Коледарите пеят по пътя, пред вратата и в къщата. Обредните песни, които изпълняват, са различни, зависят от мястото, на което са и човека, за когото пеят. Пеят се песни за всеки от семейството – от най-възрастния до най-малкия. С песните си коледарите пожелават добра реколта и здраве на семейството. Домакините обикновено даряват коледарите с кравай, пари, вино, а самият обичай завършва с угощение, на което се събират всички коледарски групи. Продуктите, които останат след него, се даряват на бедните, а парите – на читалището, училището и църквата.

          Не забравяйте да си пожелаете нещо в полунощ на Бъдни вечер срещу Коледа! Според преданията точно тогава небето се разтваря и всяко желание непременно се сбъдва!

           

           

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions