Тропическата гора Амазония в Бразилия гори с най-висока честота, откакто центърът за космически изследвания в страната започна мониторинг през 2013 г.
До 20 август Националният институт за космически изследвания (ИНПЕ) отчете общо 72 843 пожара в Бразилия, което представлява увеличение с над 80% в сравнение със същия период на 2018 г.
За една минута израря площ, колкото футболно игрище и половина. Вследствие на огромните пожари се е образувал огромен токсичен облак от въглероден оксид, който обхваща Централна Южна Америка до Мексико и южните райони на Африка. Газът няма цвят и мирис, но е много силно токсичен и може да доведе и до смърт.
Вчера димът от пожарите предизвика затъмнение посред бял ден в Сао Пауло, а градът се намира на цели 2700 км от Амазония.
Природозащитниците в Бразилия обвиняват президента Жаир Болсонару за тежкото положение, изтъквайки, че той насърчава изсичането на гората, за да отваря пространство за земеделски площи. Учените допълват, че тропическата гора се изсича с ускорени темпове, откакто той встъпи в длъжност през януари. Само преди няколко седмици директорът на ИНПЕ беше уволнен след спор с Болсонару относно обезлесяването.
Амазония е известна като белите дробове на планетата, тъй като произвежда 20 процента от кислорода в земната атмосфера. Счита се за жизненоважна и за ограничаване на глобалното затопляне, а също така е в нея живеят хиляди видове растения и животни.
По-рано днес президентът обвини неправителствени огранизации в умишлен палеж.