Европейският съюз „навлезе в най-дълбоката рецесия в своята история“ в резултат на пандемията от коронавирус. Такава оценка направи в сряда, представяйки пролетната прогноза на Европейската комисия, европейският комисар по икономиката Паоло Джентилоне.
Той подчерта, че загубите „ще бъдат по-големи, отколкото в резултат на глобалната финансова криза през 2008-2009 г.“
Според него икономическият спад на територията на 27 държави от ЕС през 2020 г. ще възлиза на 7,4%, а в 19 държави от еврозоната – 7,7%. Джентилоне отбеляза, че възстановяването ще започне едва през следващата година, но „това няма да позволи да се компенсира рецесията“. Нито една от страните от ЕС няма да покаже растеж през 2020 г.
Според Джентилоне равнището на безработица в ЕС ще бъде 9%, което приблизително съответства на най-трудните години от периода на кризата с държавния дълг – 2010-2014.
Европейската комисия прогнозира инфлация от 0,3% през 2020 г. и 1,6% през 2021 г. Тя ще бъде подхранвана от многомилиардни финансови инжекции, с които правителствата на ЕС ще подкрепят икономиката. Джентилоне също предупреди, че макар тази антикризисна помощ да гарантира на европейските компании достъп до адекватно ниво на ликвидност, тя също носи рискове за финансовата стабилност и способността на държавите от ЕС да обслужват дълга си. Европейската комисия очаква нивото на общия държавен дълг на 27-те държави от ЕС през 2020 г. да нарасне до 95,1% от общия им БВП, докато през 2019 г. възлиза „едва” на 79,4%.
ЕС вече одобри програма за спешна помощ на стойност 540 милиарда евро и сега работи за „фонд за възстановяване“ в размер на 2 трилиона евро. Тези средства ще допълнят повече от 2 трилиона евро, които държавите от ЕС ще изразходват за подкрепа на бизнеса си на национално ниво. Повечето от тези средства са са във вид на заеми.