До момента не са постъпили европейски средства за справяне с коронавируса, кой каквото и да ви обяснява, това заяви пред БНТ вицепремиерът Томислав Дончев.
По думите на вицепремиера ЕК трябва да вземе решение как ще се разпределят средствата и дали изобщо ще има такива. Той допълни още, че това, което е предложено към момента от Комисията ще е от полза както за Европа, така и за България. Средствата, които са предложени ще подпомогнат възстановяването и икономическата стабилност на страната.
Към момента страната е с регистрирани случаи в ясно обособени географски области, в които има съсредоточаване на дейностите по борба със заразата. Именно в тези области ще бъдат съсредоточени средствата от ЕС, каза още Дончев.
Няма икономически сектор, който да не изтъква, че е приоритетен, каза още вицепремиерът. Той допълни, че не е изключено по-ниският Данък добавена стойност за ресторантьори, хотелиери, книги и детски храни може да остане и като постоянна мярка.
По думите му намаляването на ставките в световен мащаб не задължава бизнеса да намалява цените на стоки. Той допълни, че ресторантьорите, например, са били честни, и не са изтъквали, че ще намалят цените, а мярката ще бъде в подкрепа на бизнеса и за неговото изсветляване, тъй като не е еталон за адекватна данъчна отчетност.
Мярката 60/40 ще бъде до септември, като спокойно може да бъде удължена. Към момента по нея са подадени 16 000 заявления за 270 000 работни места. По думите му ако не е била тази мярка, безработицата у нас ще е двойно по-висока.
Мярката ще бъде разширена, ще бъде направена по-гъвкава, като плавно във времето ще се трансформира в модел за субсидирана заетост. За някои сектори се предвижда интензитетът на помощта да бъде по-висок.
Не се изключва актуализация на бюджета, каза Дончев. Всички допълнителни мерки могат да бъдат осигурявани както на база разходи от бюджета, така и със средства по линия на кохезионната политика.