Немското правителство представи законопроект, който забранява на големите месопреработвателни фирми да наемат работници чрез трудови посредници и подизпълнители от Източна Европа. По този начин са въведени нови правила на пазара на труда.
Причина за искането е големият брой случаи на масови зарази в кланици и ферми, в които работят предимно българи и румънци, както и други източноевропейски граждани.
Ако законопроектът бъде приет, то това ще означава, че от 1 януари 2021 година всички немски месопреработвателни компании няма да могат повече да наемат работници от тази част на континента чрез фирми посредници.
Към този момент повечето големи кланици в Германия работят с подизпълнители от Източна Европа, които им осигуряват временна и евтина работна ръка. По този начин фирмите прехвърлят върху подизпълнителите отговорността за условията за труд и настаняване на работниците. Често се случва служителите да работят по 16 часа пълен работен ден, без необходимата почивка и при минимално финансово възнаграждение.
Междувременно министърът на труда Хубертус Хайл заяви, че експлоатацията в този бранш е срамна за Германия. Поради пандемията от коронавирус, в последните няколко месеца се появиха критики към мизерните условия, в които българите, както и останалите източноевропейски работници живеят.