Съединените щати не смятат, че т. нар. „карта от Севиля“ има правно значение. Документът очертава морските граници в Източното средиземноморие. Това заявиха от американското посолство в Анкара, цитирано от в. „Сабах“.
Въпросната карта е изготвена от професор Хуан Луис Суарес де Виверо от Университета в Севиля в Южна Испания през 2004 година.
Според нея, границите, за които Гърция претендира в Беломорието и Средиземно море, са обявени за континентален шелф и изключителна икономическа зона от гръцко-кипърската администрация през 2004 година, като гръцкият континентален шелф започва от остров Кастелоризо и отива на юг до средата на Средиземно море, което не дава на Турция територия отвъд залива на Анталия.
„Съединените щати не заемат позиции по споровете за морски граници на други държави.“, се посочва в изявление на американското посолство, публикувано в официалния му акаунт в Tуитър.
„По отношение на правния статут на картата от Севиля, Съединените щати не считат, че тя има правно значение. Разбираме, че Европейският съюз не счита картата от Севиля за правно обвързващ документ.“, гласи още позицията на посолството на САЩ.
Турция последователно се противопоставя на усилията на Гърция да обяви изключителна икономическа зона на базата на малки гръцки острови в близост до турските брегове, нарушавайки интересите на държавата.
Турция многократно призовава за преговори за разрешаване на споровете между двете съседки, припомня „Сабах“.
Припомняме, че двете държави спорят десетилетия наред по морските граници за търговска експлоатация в район между южното крайбрежие на Турция, няколко гръцки острова и разделения остров Кипър.