След 18 месеца и похарчени милиарди долари има признаци, че търпението на американското общество се изчерпва с политиката на администрацията на Байдън към Украйна. Това пишат Катрина Ванден Хойвелi Джеймс Кардън в статия за Responsible Statecraft, онлайн издание на Института „Куинси“.
Наскоро публикувано проучване на Eurasia Group Foundation (ESG) установи, че 58% от американците смятат, че САЩ трябва да настояват за преговори за прекратяване на войната в Украйна с оглед „огромните хумантирани разходи“. Същесвременно 34 на сто от анкетираните биха искали военният бюджет да бъде намален, 16 на сто – да бъде увеличен, а около половината от респондентите – да остане на сегашното ниво.
Промяната в общественото настроение бе забеязана дори от основните медии. През уикенда The New York Times публикува доклад, който изразява тревога относно колебливата подкрепа за войната, отбелязвайки:
„…дори преди началото на войната в Близкия Изток, Европа, наблюдавайки Вашингтон, почувства, че светът е достигнал върха на подкрепата за Украйна в борбата й срещу руската армия и че тази подкрепа повече няма бъде толкова мощна, колкото беше преди няколко месеца“.
Въпреки че видимата промяна в общественото мнение е важна и трябва да сигнализира на администрацията, че е дошъл моментът да се продължат преговорите, ясно е, че онези, чиито мнения са най-важни – в Киев, Москва и Вашингтон – не се интересуват особено от това, смятат авторите.
В края на септември руският министър на отбраната Сергей Шойгу изнесе реч, която бе широко тълкувана от мнозина в смисъл,, че Русия планира да воюва с Украйна до 2025 г. Последните доклади показват също, че руските разходи за отбрана са се увеличили с 21,2% годишно, а краят им дори не се очертава.
Тук, във Вашингтон, администрацията твърдо подкрепя продължаването на военни усилия.. В статия за New Yorker бивш посланик на САЩ в НАТО определи съветника по националната сигурност на Байдън Джейк Съливан, „интендантът на войната – и всичко останало“.
Практическата роля на Съливан очевидно се простира дълбоко в детайлите на войната, като New Yorker съобщава, че „в неговия офис има графика – актуализирана редовно– показваща текущите запаси от боеприпаси на страните, които може да отидат в Украйна.“
Вместо това администрацията трябва да работи на фронта на дипломацията, за да прекрати, а не да удължава агонията на Украйна (и да, ние разбираме, че в крайна сметка украинците сами ще решат дали да воюват или не; но това не означава, че трябва да изоставим нашето посредничество по въпросите на предоставяне на разузнаване, оръжия, финансиране на Украйна и дори дипломация).
Като оставим настрана промяната в общественото мнение, все пак би било разумно администрацията да преразгледа сегашния си курс предвид нарастващите икономически и политически разходи на войната, които включват деиндустриализацията и продължаващия възход на крайната десница в Германия. Междувременно скорошните избори в Словакия показаха, че търпението на хората намалява и те все по-малко подкрепят тези военни действия, подчертават авторите.
Като се има предвид постоянството и дори засилването на геополитическите рискове (по-специално риска от ядрена ескалация между Русия и НАТО), Байдън ще постъпи добре, ако се вслуша в американския народ, поеме мантията на истински държавник и започне дългия и мъчителен път към мир в Източна Европа, заключва статията.