„Трети ден не съм чул от прокуратурата това, с което Мартин Божанов беше най-известен през последните години – той беше собственик на един затворен частен клуб за магистрати, много близо до Специализираната прокуратура, където се ходеше със специални карти за достъп. Използва се за неформални връзки с магистрати от средно и високо ниво“. Това каза в ефира на БТВ разследващият журналист и съосновател на Антикорупционния фонд (АКФ) Николай Стайков.
По думите му въпросният клуб се е намирал в столичния кв. „Гео Милев“ на улица „22 септември“ и в него са ходили висши антикорупционни магистрати
„При мен стигна, след като осветихме „Осемте джуджета“. Ние видяхме едно затворено заведение с тъмни стъкла, но това е абсолютно потвърдено и призовавам прокуратурата и следствието да си свършат работата и да установят кои са били магистратите с карти за достъп до заведението на Мартин Нотариуса“, каза журналистът в АКФ Николай Стайков.
В свое разследване Антикорупционният фонд показва записи на серия от разговори, които разкриват кои са „помагачите” с влияние в съдебната система. Журналистите провеждат и интервю с Мартин Божанов-Нотариуса.
„Едно изключително арогантно интервю на човек, който е превърнал влиянието си в съдебната система в модел за бизнес осребряване – правене на пари от уреждане на дела, проверки в съдебната система. Той е един от големите трима. Това е поведение на човек, който вече е достигнал точка на всесилие и чувство на тотална безнаказаност и това идва от влиянието. Ако проследим още от самото начало на прословутото откраднато дело, единствен уникален случай да се открадне дело от СГС, постепенно се изгражда устойчив модел на принципа на моркова и тоягата. Морковът са пари, екстри от всякакъв вид, а тоягата са институциите, които са на разположение да се отвори или затвори дело и медийните атаки и компроматите като наказание”, посочи Николай Стайков.
Снимка: БГНЕС