Шефът на ООН за атомен надзор Рафаел Гроси днес ще се отправи към Русия за нов кръг от разговори с президента Владимир Путин, за да обсъдят „бъдещия оперативен статус“ на контролираната от Русия ядрена централа Запорожие в Украйна, предаде АФП.
Най-голямата ядрена централа в Европа е в центъра на битките, откакто беше превзета от руските сили през март 2022 г., като и Москва, и Киев често се обвиняват взаимно, че компрометират нейната безопасност.
Гроси последно се срещна с Путин в Санкт Петербург през октомври 2022 г., за да обсъди проблемите на безопасността, свързани със съоръжението в Запорожие.
„Мисля, че е много важно да поддържаме този диалог на високо ниво и с двете воюващи страни“, заяви Гроси, който оглавява Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Шефът на МААЕ каза, че се надява да обсъди „технически въпроси“ с Путин и да получи „впечатления какви са плановете“ за централата.
„Има въпроси, свързани с бъдещия експлоатационен статус на комплекса“, каза Гроси, запитан за темите, които възнамерява да повдигне по време на разговорите.
Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова също потвърди провеждането на срещата.
Гроси посети Украйна няколко пъти, за да се срещне с президента Володимир Зеленски и други високопоставени служители.
Ръководителят на МААЕ каза също така, че се надява да се справи с „изключително крехките и тънки“ външни захранващи линии на ядрената централа, след като съоръжението претърпя пълна загуба на външно захранване няколко пъти по време на боеве през последните две години.
Страховете относно безопасността на централата продължават от началото на инвазията на Русия, като МААЕ предупреждава, че мощните експлозии в близост до централата създават дълбоко безпокойство.
Гроси призова за максимална военна сдържаност около централата, за да се намали опасността от ядрена авария.
Ядреният надзорен орган на ООН също изрази загриженост относно възможен недостиг на персонал в завода в Запорожие.
От февруари на работниците от украинския атомен енергиен оператор Енергоатом, които отказаха да подпишат договори с руската оперативна организация, е забранено да работят в централата.
Служители на МААЕ са на място и наблюдават централата от септември 2022 г.
Шестте реакторни блока на централата, които произвеждаха около една пета от електроенергията на Украйна преди пълномащабната инвазия на Русия, бяха затворени. /БГНЕС