Няколко хиляди грузинци протестираха в Тбилиси заради предполагаеми изборни фалшификации от страна на управляващата партия и руска намеса в парламентарните избори миналия месец, които опозицията осъди като „откраднати“.
Прозападната опозиция отказва да признае победата на управляващата партия „Грузинска мечта“ на изборите на 26 октомври или да влезе в новоизбрания парламент, който нарича „нелегитимен“.
Европейският съюз и Съединените американски щати разкриха „нередности“ във вота, а опонентите на „Грузинска мечта“ я обвиниха, че е насочила кавказката страна към прокремълски курс.
Протестиращите се събраха пред парламента на Грузия и блокираха движението по главния път в Тбилиси, след като опозиционни групи призоваха поддръжниците си да излязат по улиците.
„Грузинският народ никога няма да се примири с фалшифицираните резултати от изборите, надига се непобедимо протестно движение, което ще помете режима, откраднал нашите гласове“, заяви пред множеството лидерът на партия „Ахали“ Ника Мелия.
Той обеща ежедневни протести, като следващият митинг е насрочен 5 ноември.
Мамука Хазарадзе, лидер на Коалицията за промяна, заяви: „Ние настояваме за нов вот, за международно разследване на фалшифицирането на изборите и няма да се предадем, докато не бъдат постигнати нашите цели.“
Президентът Саломе Зурабишвили – който е в противоречие с управляващата партия – също нарече вота „незаконен“ и обвини Русия в намеса. Москва отрича да се е намесвала.
„Нямаме друг избор, освен да излизаме по улиците всеки ден, за да покажем на нашето правителство и на света, че грузинците никога няма да се примирят с фалшифицирани избори“, заяви пред медиите една от демонстрантките, 25-годишната Лидия Киртадзе.
Протестиращите обвиняват „Грузинска мечта“, че проваля целта на страната да се присъедини към Европейския съюз.
„Русия и нейните подставени лица в нашето правителство искат да откраднат не само избора на грузинския народ, но и европейското ни бъдеще“, заяви Лео Григалашвили, 49-годишен винопроизводител.
„Никога няма да приемем това.“
Преди изборите Брюксел предупреди, че те ще определят шансовете на Грузия за присъединяване към блока.
„Ситуацията след изборите остава тревожна“, каза ръководителят на ЕС Урсула фон дер Лайен на Зурабишвили по време на телефонен разговор в понеделник.
„Ако Грузия иска да запази стратегическата си ориентация към ЕС, се нуждаем от конкретни действия от страна на ръководството“, каза тя на X.
Съдът в южния грузински град Тетрицкаро постанови анулиране на изборните резултати от няколко избирателни секции заради нарушения на тайната на вота.
Грузински правозащитни организации заявиха, че решението създава важен съдебен прецедент, тъй като същото нарушение е било наблюдавано в около 70 % от избирателните секции.
Група от водещи грузински наблюдатели на изборите заяви по-рано, че е открила доказателства за сложна схема за мащабни изборни измами, които са повлияли на резултатите в полза на „Грузинска мечта“.
Прокурорите са започнали разследване на предполагаемата измама.
Протестът се проведе след като миналата седмица десетки хиляди се събраха на демонстрация в столицата.
Министър-председателят Иракли Кобахидзе заяви, че изборите са били „напълно честни“.
Критиците обаче обвиняват неговата все по-консервативна „Грузинска мечта“, че е върнала Тбилиси в орбитата на Москва.