Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент пристигна в Киев, за да обсъди потенциална сделка, свързана с украинските залежи на редкоземни метали и критични природни ресурси. Посещението идва в момент, когато Украйна търси подкрепата на президента на САЩ Доналд Тръмп в контекста на продължаващата война с Русия.
Тръмп, който преди това изрази съмнения относно военната помощ за Киев, заяви, че Украйна трябва да предоставя редкоземни метали на САЩ като форма на плащане за финансовата подкрепа на военните усилия на страната.
Ключовите ресурси на Украйна и стратегическият интерес на САЩ
Украйна разполага с богати находища на критични минерали, които са от съществено значение за индустриите на отбраната, високите технологии, космическите разработки и зелената енергия.
Според Геоложката служба на САЩ, сред 50-те критични минерала се нареждат литий, никел, графит, манган, цирконий и редкоземни метали, които са ключови за производството на електромобили, мобилни телефони, ракетни системи и ядрена енергия.
Данни от Украинския институт по геология показват, че страната притежава 22 от 34-те минерала, определени от Европейския съюз като критични.
Сред тях са:
- Редкоземни елементи, като неодим, лантан, церий, ербий и итрий, използвани в батерии, турбини и лазери
- Големи залежи на литий (ключов за батерии, керамика и стъкло), оценявани на 500 000 метрични тона
- Графит, който съставлява 20% от световните запаси и е важен за батериите на електромобилите и ядрените реактори
- Титан, концентриран в северозападните и централните райони на Украйна
Военен контекст и загуба на ресурси
Войната с Русия е нанесла сериозни щети върху украинската минна индустрия. Около 40% от стратегическите метални ресурси на страната се намират в руски окупирани територии.
Според оценки на украинските мозъчни тръстове We Build Ukraine и Националния институт за стратегически изследвания, Русия вече контролира повече от половината въглищни находища на страната, които захранваха украинската стоманодобивна промишленост.
Също така, поне две украински литиеви находища – едно в Донецк и друго в Запорожка област – са попаднали под руски контрол, докато Киев все още държи находищата в Кировоградска област.
Икономически потенциал и предизвикателства
На 7 февруари украинският президент Володимир Зеленски потвърди, че Киев е готов да сключи сделка със САЩ, която да включва американско участие в разработването на украинските залежи от редкоземни метали и други стратегически ресурси.
Тази идея беше заложена в неговия „План за победа“, представен пред съюзниците миналата година. В него се предвижда създаване на съвместни проекти с чуждестранни партньори за експлоатация на тези ценни ресурси.
Според украинското правителство, потенциалните инвестиции в сектора се оценяват на 12-15 милиарда долара до 2033 г..
През януари първият заместник-министър на икономиката Олексий Соболев заяви, че Киев води преговори с държави като САЩ, Великобритания, Франция и Италия за разработването на находищата.
Въпреки големия потенциал, анализаторите посочват сериозни предизвикателства пред инвестициите в сектора:
- Неефективни и сложни регулаторни процеси
- Труден достъп до геоложки данни
- Сложност при получаването на минни лицензи
- Големи първоначални инвестиции и дълъг срок за разработване на находищата
Геополитически измерения – съперничество с Китай
Китай е най-големият световен производител на редкоземни метали и стратегически ресурси.
Съперничеството между САЩ и Китай в областта на технологиите и природните ресурси поставя Украйна в ключова позиция като потенциален доставчик на алтернативни критични материали за западния свят.
Тръмп вече заплаши Пекин с нова търговска война, което прави сделката с Киев част от по-широката стратегия на Вашингтон за намаляване на зависимостта от Китай.
Какво следва?
Очаква се разговорите между украинските и американските представители да определят конкретните параметри на потенциалното споразумение.
Ако Украйна и САЩ постигнат договорка, това ще промени баланса на глобалния пазар на критични суровини и ще укрепи геополитическите позиции на Киев във войната срещу Русия.
Все още обаче остават много неизяснени въпроси относно регулаторните механизми, сигурността на инвестициите и дългосрочната устойчивост на такъв тип споразумение.