Широкообхватните мита, заплашвани или налагани от президента на САЩ Доналд Тръмп, рискуват да предизвикат инфлация, пазарни изкривявания и дори глобална рецесия, заяви Китай пред Световната търговска организация (СТО).
След като се завърна на поста си на 20 януари, Тръмп удари Китай, втората по големина икономика в света, с допълнителна 10-процентна такса върху продуктите, влизащи в Съединените щати.
Миналата седмица той подписа укази за налагане на нови 25-процентни мита върху стоманата и алуминия, които трябва да влязат в сила на 12 март.
„Светът е изправен пред поредица от митни шокове. САЩ налагат или заплашват да наложат мита на търговските си партньори, включително на Китай, едностранно и произволно, грубо нарушавайки правилата на СТО. Китай категорично се противопоставя на подобни мерки. Тези митни шокове засилват икономическата несигурност, нарушават световната търговия и създават риск от вътрешна инфлация, изкривяване на пазара или дори глобална рецесия“, заяви Ли Ченган, посланик на Китай в СТО, на първото за годината заседание на Генералния съвет за вземане на решения на световния търговски орган.
Ли продължава да твърди, че едностранчивостта на САЩ заплашва да разруши основаната на правила многостранна търговска система.
„Залогът е голям за всички членове, независимо дали са големи или малки“, добави Ли.
Налагането на наказателни мита на държави с високи търговски излишъци със САЩ е в основата на икономическата политика на Тръмп.
Той спря 25-процентните налози срещу Канада и Мексико за 1 месец, след като и двете страни обещаха да засилят мерките за противодействие на потоците от наркотика фентанил и преминаването на мигранти без документи в САЩ.
Но Тръмп продължи с митата срещу Китай, който наложи ответни такива, насочени към американските въглища и втечнен природен газ.
Базираният в Женева търговски служител заяви, че Вашингтон в замяна е изразил опасения, че Китай управлява непазарна икономическа система и обичайно нарушава правилата на СТО.
„САЩ изтъкнаха проблемите, произтичащи от липсата на прозрачност в Китай и пренебрегването на надзора на СТО. САЩ също така изтъкнаха, че настоящата неспособност на СТО да се справи с китайските политики, нарушаващи пазарните отношения, като например несправедливите субсидии, значително намалява ефективността на организацията“, добави служителят.